Ölümsüz Kahramanlarımız (Abhazya)

ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLARIMIZ

Abhazya’yı işgal eden Gürcü ordusunun başkomutanı Karkaraşvili, 25 Ağustos 1992 tarihinde saat 18.00’de Vesti kanalına verdiği demeçte “Kuzey Kafkasya’dan gelen gönüllüleri öldürüp hepsini bir çukura gömeceğiz” demişti.

25 Ağustos akşamı ile 25’ini 26’sına bağlayan gece Karkaraşvili’ye gereken cevabı vermek ve Abhazlara yapılacak saldırı planlarını engellemek amacıyla, Abhazlardan ve gönüllülerden oluşan savaşçılar üç ayrı noktaya saldırılar düzenlediler.

İlk saldırı 25 Ağustos akşamı Gagra’ya bağlı dağ silsilesi Mamzışxa’daki, düşman mevzilerine düzenlenmişti. İbrahim Yağan ve Gari Samanba komutasındaki Kabardey ve Abhaz savaşcılar düşmana ağır zayiat verdirip mevzilerine geri dönmüştü. Bu saldırıda maalesef Kabardey gönüllü Navurjan İbrahim ile beraber üç şehit verilmişti.

İkinci saldırı, Ağustos’un 25’ini 26’sına bağlayan gece saat 2’de başlamış, hedef olarak ta Karkaraşvili’nin demeç verdiği Mayak istikametinde bulunan Uçxoz’daki karargâh seçilmişti. Bu karargâh aynı zamanda Gudauta’ya saldırı planlarının yapıldığı yerdi!

Şamil Basayev, Adam Khuade ve Viti Tuanba komutasındaki savaşçılar o bölgeye sızmış, karargâhın olduğu bölgede yoğun bir çatışmaya girerek düşmana ağır kayıplar verdirmişlerdi. İlk çatışmada maalesef Adığe gönüllü Adam Khuade şehit düşmüştü.

Düşmanın destek birlikleri gelip etrafları sarılmaya başlanınca, Adam Khuade’nin yanındaki silah arkadaşları Zefes Musa ile Muhammed Tülpar Khuade’’nin cesedini bir yere saklayıp, oldukları bölgeden çıkmışlardı. Sonraki gece gelip şehidin naaşını oradan almayı planlamışlardı.

Arkadaşları, saldırıdan sonraki gece Adam Khuade’yi sakladıkları yere gelmiş ama onu bulamamışlardı. Bir gece sonra tekrar gelinmiş ama bir sonuç elde edilememişti.

Sonradan öğrendiklerine göre, saldırı gecesi düşman askerleri Adam Khuade’nin cesedini bulmuş, bir tankın arkasına bağlayıp sürüklemiş ve üzerine asit dökmüşlerdi. Sonra da götürüp bir çukura atmışlardı.

Bölgede yaşayan bir Ermeni, Khuade’nin cesedini alıp aynı bölgede denize yakın bir yerde kendisini gömmüştü. Çatışmadan bir hafta sonra ilan edilen ateşkeste iki taraf ölü ve yaralı değişimi için anlaşınca, Adam Khuade’nin naaşı geri alınabildi.

Üçüncü saldırı da yine 1992 Ağutos’un, 25’i 26’sına bağlayan gece Akua’nın tren garı olan Vagzal’daki düşman karargahına düzenlenmişti. Bu saldırıya Hamzat Hankarov’un komutasındaki bir grup Çeçen savaşçı ile Sogen Murat’ın komutasındaki Adığe savaşçılar düzenlemişti. Bu çatışmada Şogen Murat ile Aslan Mukov şehit düştüler…

Kabardey gönüllü Navurjan İbrahim’in naaşı Nalçik şehrine götürülüp orada toprağa verildi. Şogen Murat’ın naaşı Maykop’a bağlı Hatlekhuay köyüne, Aslan Mukov’un naaşı ise yine Maykop’a bağlı Ulap köyünde defin edildi.

Adam Khuade için, Adıgey Cumhuriyeti Adıgeysk şehrinin valisi, Akua’ya gelip naaşını teslim alıp Adıgeysk şehrine götürmüştü. Sonra da Adıgeysk şehrine 10 km mesafedeki Psiehatlukay köyünde toprağa verildi.

Kahramanlarımızın ruhları şad olsun.

Ölümsüzleşen isimleri ilelebet gönüllerimizde yaşatılacaktır…

Not: Fotoğraftaki mezar, Adam Khuade’nin, Uçxoz bölgesindeki gömüldüğü ilk yerdir. Savaş bitince buraya küçük bir anıt mezar yapılmıştır.

Not: Bu bilgiler Abhazya savaş gazileri Edik Kazanuko, Viti Tuanba, Gari Samanba ve Aslan Abayev ile yapılan röportajlar sonucu elde edilmiştir.

Tüm bilgiler 1992-1993 Abhaz-Gürcü savaşı konulu kitap çalışmaları kapsamında yakın bir tarihte yayınlanacaktır.

Saygılarımla.

Selçuk Sımsım

Kaynak: Sayın Selçuk Sımsım’ın sosyal medya hesabından iktibas edilmiştir.

 

Yazan Editör - Ağu 27 2018. Kategori Dünya, Gündem, İktibas, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.
Gay Cams Livejasmin.com Wpadvanced Newspaper Theme