İçkerya Hükümet Açıklaması (Aslan Yandiyev)

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Basın Servisi, Çeçen sığınmacı Aslan Yandiyev’in Slovakya tarafından Rusya Federasyonu’na teslim edilmesi hakkında ÇİC Hükümeti’nin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen basın bildirisi aşağıda yer almaktadır :

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, 2011 yılında Rusya Federasyonu’nun talebi üzerine Slovakya’da gözaltına alınan ve 7 yıl boyunca kendisine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu kanıtlamaya çalışan Çeçen sığınmacı Aslan Yandiyev’in, Slovak Cumhuriyeti yetkili organlarınca Rusya Federasyonu’na iade etmesini şiddetle kınamaktadır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’nin, Aslan Yandiyev’in Rusya’ya iade edilmesini yasaklamasına rağmen, Bratislava yönetiminin bu yönde bir karar alarak bunu uygulaması, Yandiyev’în avukatları, konuyla alakadar olan insan hakları savunucuları ve kamuoyunu şaşırtmıştır.

Hükümetimizi bu olayın yanında ziyadesiyle endişelendiren husus, Rus kolluk güçlerinin uydurma suçlar ile suçladığı Çeçenlerin, son zamanlarda Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından birbiri ardına iadeye konu olmaya başlamış olmasıdır.

Avrupa yargı sistemi, genel olarak Rusya Başsavcılığı’nın “adil yargılanma” ve “insan haklarına saygı” konularında verdiği güvencelere inanarak, Rus “bağımsız” mahkemelerinin tutsağı haline gelmektedir.

Bilinmelidir ki, “bağımsız” Rus yargısı tamamen Kremlin tarafından yönetilmektedir. Rusya Başsavcılığı hukuken denetleyici bir organ olmasına karşın, yasaların uygulanıp uygulanmadığını denetlemek yerine Rus siyasi liderliğinin sınırsız gücünü sürdürmesi ve bu gücünü daha da güçlendirmesi için hizmet vermektedir. Tüm dünya, Rusya Federasyonu’nun “İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi”ni sadece kağıt üzerinde onayladığının farkındadır. Slovak adalet sistemi, Rusya’nın verdiği bu sözlere ilk kez “inanmamaktadır”. Slovak hapishanelerinde 8 yıl tutulduktan sonra 2014 yılında Rusya’ya iade edilen Ali Çentiyev’i ve 2015 yılında benzer uydurma suçlamalar ile Rusya’ya iade edilen Ali İbrahimov’u unutmuş değiliz. Bu listeye başka isimleri de ekleyebiliriz: Almanya’dan iade edilen Adam Albakov, Polonya’dan iade edilen ve Moskova’ya ulaştığında bir daha kendisinden haber alınamayan Zaurbek Jamaldayev.

Hiç şüphe yok ki, Slovakya’nın aldığı bu kararın arkasında siyasi bir bağlantı bulunmaktadır. Kendisine yöneltilen suçlamaların bir tanesi bile kanıtlanamayan ve ciddi biçimde hasta olan Aslan Yandiyev’in gayriinsani bir tutum ile Rusya’ya iade edilmesi üzerine Bratislava yönetiminin nasıl bir bonus elde edeceğini sadece tahmin edebiliriz.

Tıpkı diğerleri gibi Aslan Yandiyev’in de Rus iktidarına ve siyasi liderliğin ellerindeki yargı sistemine teslim edilmesi, bu kişilerin yasadışı bir şekilde, sorgusuz ve yargılanmaksızın zalimce cezalandırılmaya mahkum etmek demektir. Rus ceza kolonileri ve hapishanelerinde canavarca işkenceler ve cinayetler tüm dünyayı sarsmaktadır. Yakın zaman önce Yaroslavl ceza kolonisinde şiddetli işkencelerin ortaya çıkması tepki uyandırmış ve Rusya’da milyonlar sokağa çıkarak bu durumu protesto etmiştir. Rusya’nın sayısız “yasal” kurbanının isimleri herkesçe bilinmektedir:

S.Magnitsky, R.Zeytullayev, B.Stomakhin, O.Titiyev, O.Sentsov ile çok sayıda Çeçen, Ukraynalı, Kırım Tatarı ve Rus gazeteci, insan hakları savunucusu ve aktivist.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, yurtdışı temsilcilikleri ve insan hakları organizasyonlarıyla birlikte hareket ederek geçmişten gelen örnekleri engellemek için her türlü çabayı sarf edecektir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti Basın Servisi

Ickerya.com

 

Yazan Editör - Ağu 25 2018. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.