Geri Gönderme Zulmü Durdurulsun!

Son yıllarda ülkemizde Geri Gönderme Merkezleri isimli, görevi ağırlıklı olarak Asyalı ve Kafkasyalı Müslüman, Türk ve akraba topluluklarından Türkiye’ye sığınan muhacirleri, geldikleri ülkelere geri göndermek üzere nezaret altında tutan merkezlerin sayısı çığ gibi büyüyor.

İşlevi, İsmet İnönü’nün 146 Kafkasyalı muhaciri Stalin’in isteği üzerine Rusya’ya edilerek sınırda kurşuna dizilmesinden farksız olan Geri Gönderme Merkezleri, Çin, Rusya ve İran gibi devletlerin suçlamaları sebebiyle Türkiye’ye sığınan akrabalarımızı toplayarak, çoğu idam veya ağır hapis cezalarıyla hayatları söndürülecek olan muhacirleri bu ülkelere geri iade etmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir çok Uygur, Özbek, İran Türkü, Çeçen ve Dağıstanlı muhacir bu merkezlerden Çin, Rusya ve İran’a iade edildi. Hiç birinin akıbeti hakkında bilgi de yok.

GGM’rinin son kurbanlarından biri de, halen Van GGM’de tutulduğu ve İran’a iade edilmek istenen, Güney Azerbaycanlı Türk aydını Rahim Cavadbeyli.

İran’ın işgali altındaki Güney Azerbaycan’da Türk dili ve kimliğinin yok olmaması için yaptığı çalışmalarla tanınan Rahim Cavadbeyli, Türk bili ve kimliği üzerine ktaplarıyla ve yüzlerce makaleyle tanınan bir kişilik.

Uzun süredir Türkiye’de hayata tutunmaya çalışan Rahim Cavadbeyli, İran’a teslim edildiğinde muhtemelen ya ağır hapis ve işkencelerle karşı karşıya kalacak ya da idam edilecek.

Boraltan Köprüsü faciasından daha beter bir durum olan ve neye hizmet ettiğini anlayamadığımız bir utanç abidesi haline gelmiş durumdaki Geri Gönderme Merkezleri facialarını protesto ediyor; yasa dışı göçmenleri iade faaliyetlerinin, Türk ve akraba topluluklarından sığınmacıları veya muhacirleri kapsamamasını talep ediyoruz.

 

Yazan Editör - Ağu 19 2018. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.