Çeçenya’da Kadirov İşkenceleri Sürüyor

1999 yılında Şamil Basayev ve adamlarının Dağıstan’a girişinden sonra, meşru Çeçen yönetiminin lideri olan Aslan Maskhadov ve bağımsızlıkçı Çeçenlerle yollarını ayırıp, Rusya himayesinde gerçekleşen seçimler sonrasında Çeçenya’nın başına geçen, bir müddet sonra da Şamil Basayev tarafından vatana ihanetle suçlanarak öldürülen Ahmed Kadirov’un oğlu Ramzan Kadirov’un Çeçenya’da estirdiği terör ve işkence dalgası halen sürüyor.

Esasen yasa dışı olan Ramzan Kadirov yönetiminin son kurbanlarından biri, Çeçenya sakinlerinden İbragim Yangulbaev isimli bir genç.

İbragim Yangulbaev, bir sosyal paylaşım sitesinde bağımsızlık savaşı dönemine ait fotoğraflar paylaşınca, Rusya yanlısı yasa dışı devlet başkanı Ramzan Kadirov’a bağlı silahlı kişiler tarafından gözaltına alındı.

Bölgeden edinilen haberlere göre, hiç bir yasa dışı faaliyeti olmamasına rağmen, gözaltına alındıktan sonra ağır işkence gördüğü vücudunda kangren belirtileri gözlemlendiği söylenen İbragim Yangulbaev, Temmuz ayından bu yana halen tutuklu olarak tutuluyor ve işkence görüyor.

İşkence iddialarının ardından hastaneye götürülen İbragim kameralara sağlıklı olarak gösterilmeye çalışılsa da, konuşmaları bile anlaşılmayacak kadar kötü durumda olduğu gözlemlendi.

 

Yazan Editör - Ağu 16 2018. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Çeçenya’da Kadirov İşkenceleri Sürüyor”

  1. Melda Çevik

    sosyal medyada Çeçenlerin profilleri sayfaları hep kadirov posterleriyle resimleriyle dolu onlar neden destek oluyorlar peki vardır bir sebebi de neden acaba?

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.