Kanser Hücrelerini Uyutmayı Başardılar

Avustralyalı bir grup bilim insanı, kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurarak, sonsuz bir uykuya yatmalarını sağlayan bir tedavi şeklinde başarı sağladılar.

Sputnik’in haberine göre tedavi ve tedavide kullanılan madde, Nature isimli dergide makale olarak yayınlandı.

Nature dergisinde yayınlanan makalede, geliştirilen maddenin, kanser hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynayan KAT6A ve KAT6B proteinlerinin etkilediği belirtildi. Söz konusu madde ile kanserli fareler üzerinde yapılan testlerde, madde ile bu proteinler etkisiz hale geldi. Madde, sağlıklı DNA yapılarına zarar vermeden kanser hücrelerinin üretimini ve yayılmasını önledi.

Yeni madde, kanser hücrelerinin diğer hücreler arasına girmesini önlüyor. Hücreler ölmese de, diğer hücrelerle bir araya gelemediğinden çoğalamıyor. Yani kanserli hücre sonsuz bir uykuya yatırılıyor.

 

Yazan Editör - Ağu 9 2018. Kategori Gündem, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.