Moro Adım Adım Özgürlüğe

Filipinler’in işgal yönetimine karşı 40 yılı aşkın bir zamandır savaşan Moro’lu Müslümanlar, 2012 tarihindeki ateşkesin ardından, geniş kapsamlı özerklik kazandılar.

120 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmalara, 2012 yılında ateşkes ile ara verilmesinin ardından, Filipinler meclisine sunulan ve Moro’lu Müslüman halka geniş bir özerklik sağlayan yasa onaylandı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle, Moro’lu Müslümanların kendi kendilerini yönetecekleri Bangsamoro Hükümeti ve bölgede İslam hukukuna uygun bir düzen kurulacak.

Salih Mirzabeyoğlu yıllar önce Moro’lu Müslümanların mücadelesini de anlatan Aydınlık Savaşçıları isimli bir kitap yazmış ve Moro’lu Müslümanların mücadelesini de anlatan şiir kitabında şu satırları kaleme almıştı:

Sen Eritre’desin çocuk
Sen Moro’da
Sen yıllarca zulmedilensin
Türkistan’da, Azerbaycan’da
Kırım’da
Kan denizinde boğulansın Ortadoğu’da
Terkedilensin Trakya’da
Mahzunsun Kosova’da
çığlık içimde düğüm
çığlık gözümde yaş
yitik bir manadır yanağımdaki damla
sen kuyrukçu düzen de parya
Bekle çocuğum
Uzanıyor namluya öpülesi eller
Geliyor başı dik, kan pahası, can pahası
insanca yaşatmak isteyenler
çığlık içimde düğüm
çığlık gözümde yaş
bekle çocuğum
yeni bir dünya için
verdiğim savaş…

 

Yazan Editör - Tem 28 2018. Kategori Dünya, Gündem, Kültür Sanat, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.