Yerli Baz İstasyonu ULAK Hızla Yaygınlaşıyor

Telekomünikasyon tarafında yerelleşme için çok büyük öneme sahip olan ve Türkiye’yi baz istasyonu üretebilen 4 ülkeden biri haline getiren ULAK hakkında bugün yeni bilgiler geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Evrensel Mobil Kapsama Projesi kapsamında, nüfusu 500’ün altında olan yerleşim birimlerine, ULAK ile mobil geniş bant haberleşme altyapısı sağlanıyor.

Yerli baz istasyonu ULAK hızla yaygınlaşıyor

Birinci aşaması 489 baz istasyonunun kurulumunu kapsayan projede hız kazanıldı. Projenin başlaması ardından geçen sürede aktif şekilde hizmet veren baz istasyonu sayısı 241’i geçti. Birinci aşamanın tamamlanması için teslimatlar ise bu ay tamamlanacak. Projenin ikinci aşaması için 326 adet sipariş bulunuyor. Önümüzdeki yıl ise siparişler ile sayının 500 civarında olması bekleniyor. GSM operatörleri için de ilk parti siparişler bu yıl içinde operatör bazına 250 toplam ise 750 baz istasyonu siparişi bulunuyor. Bu siparişlerin teslimatı da önümüzdeki ay itibari ile başlamış olacak.

 

Yazan Editör - Tem 27 2018. Kategori Gündem, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.