Çeçen İçkerya Konsolosluğu Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den bir heyetin Çeçenistan’a seyahat haberi, Rusya yanlısı Kadirov hükümetini meşrulaştırma amaçlı olarak görülerek tartışma konusu olmuş, girişim hakkında çeşitli yazılar yazılmış, tartışmalar yaşanmıştı.

Bu girişimle ilgili bir yazıyı resmi web sitesinde (www.ickerya.com) yayınlayan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu, yazıyı siteden kaldırarak, tartışmalarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun Ickerya.com alan adında faaliyet gösteren internet sitesinde, 18.07.2018 tarihinde “Türkiye’den Çıkan Ümmete İhanet Çetesi İşgal Altındaki Çeçenya’da” başlığı ile Akhmed Magomadov’un kaleme aldığı ve e-posta yoluyla sitemize ilettiği bir görüşe yer verilmiştir. İnternet sitesinin idaresinden sorumlu olan ÇİC Fahri Konsolosluğu Sekretaryası bu makaleye herhangi bir ekleme yapmamış ve sansürsüz bir şekilde yayınlamıştır. Söz konusu makale üzerine çeşitli kesimlerden gelen farklı tepkiler nedeniyle ÇİC Türkiye Fahri Konsolosluğu bir açıklama yapmak ihtiyacı hissetmektedir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti ve Türkiye Fahri Konsolosluğu, internet sitesi üzerinden yayınlanan haber ve makalelerin içeriklerinden aksine bir ibare olmadığı sürece sorumlu değildir. Bununla birlikte, sitede yer alan söz konusu makale Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti ve Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun görüşlerini yansıtmamaktadır.

Fahri Konsolosluğumuz, işgal altındaki anavatanımızda kurulan rejime meşruiyet kazandırmayı amaçlamasa da, Çeçenya’dan yetenekli ve başarılı öğrencilerin Türkiye’de eğitim almasını hedef alan bir girişimin karşısında ya da yanında değildir. Yanlış anlaşılmalara neden olan söz konusu makale, tartışmaların yanlış noktalara doğru ilerlemesi ve kimi şahısları hedef göstermesi nedeniyle sitemizden kaldırılmıştır.

19.07.2018 – Ankara

ÇİC Türkiye Fahri Konsolosluğu

 

Yazan Editör - Tem 21 2018. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.