Biri 28 Şubat Esiri, Biri 15 Temmuz Şehidi

15 Temmuz 2016 yılındaki darbe girişiminden bu yana dile getirilen, hatta devletin en üst makamlarının defalarca dile getirdiği 28 Şubat 1997 darbesinin esirlerinin çektikleri zulüm devam ediyor.

28 Şubat döneminde mahkeme kayıtlarında bile suç işlemediği sabit olan Cihat Özbolat, 15 Temmuz şehidi Halil Kantarcı ile aynı dava dosyasında yargılanmaktaydı. Bunun ötesinde Cihat ve Halil aynı sokakta doğup, büyümüşlerdi. kardeşten ötelerdi. 28 Şubat darbe döneminde birlikte yargılanmış, birlikte darbe zulmünü görmüşlerdi.

Halil Kantarcı’yı şehit ve kahraman ilan eden hukuk sistemimiz, aynı dosyadan yargılanan ve Halil’in “ağabey” diye hitap ettiği, oğluna ismini koyduğu Cihat Özbolat’ı ise hiçbir suç delili olmadan, darbe dönemi şartlarında verilen cezadan dolayı çeyrek asırdır hapishanede tutmaya devam ediyor; hem de yeniden yargılanma hakkı bile tanımadan.

Bu adaletsizliği, 15 Temmuz darbesinin ve Halil Kantarcı’nın şehadetinin ikinci yılında tekrar hatırlatıyoruz.

Ya Halil Kantarcı’ya “15 Temmuz şehidi” diyerek sahip çıkmayın ya da “28 Şubat esiri” Cihat Özbolat’ı serbest bırakın! Çünkü sizin sisteminizin mantığına göre Cihat suçluysa, aynı davadan yargılanan Halil’de suçludur!

 

Yazan Editör - Tem 15 2018. Kategori Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.