Başkanlık Töreninde Misafir Detayı

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk Devlet Başkanı seçilerek değişen yeni sistemin, ilk Devlet Başkanlığı merasiminde, yabancı temsilci ve konuk katılımı dikkat çekti.

Başkanlık merasiminde, batılı konuklar neredeyse yok denecek kadar az iken,  batı medeniyeti ve ABD’nin zulmüyle onlarca yıl mücadele etmiş olan Afrikalı Müslüman ülkelerin, Türk ve akraba toplulukların temsilcilerinin yoğunluğu dikkat çekti.

Ankara Beştepe’deki merasime, 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri veya temsilcileri katıldı.

Törene ayrıca Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini temsilcileri, Türk Dünyası’ndan da birçok lider, siyasetçi ve önde gelen temsilciler, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Orgeneral Raşid Dostum, Özbekistan Ali Meclis Senatosu Başkanı Nigmatilla Yuldşev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memedov, Kazakistan Başbaşkanı Bakitjan Sagintayev, Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Kırımoğlu katıldı.

 

 

Yazan Editör - Tem 10 2018. Kategori Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.