Rusya, Anadilime Dokunma!

Basın Açıklaması:

Rusya’nın Faşist Eğitim Sistemine Hayır!

Rusya’nın “yerel dillerde zorunlu eğitimi kaldırıp isteğe bağlı kılan ve Rusça’yı tek eğitim dili haline getiren” yasa tasarısı teklifini kınıyor ve kabul etmiyoruz.

Anadil eğitimi, otokton halkların anayurdunda ebeveynlerin ve çocukların isteğine bırakılmaz. Çünkü milli bilincin toplumun tüm kesimlerinde bulunduğunu sanmak ciddi bir saflıktır. Toplumun çoğunluğu konuya ulusal bilinçle değil, menfaatçi yaklaşacak ve sadece çocuğunun diploma başarısına odaklanarak ekstra yük olarak gördüğü hiçbir dersi seçmek istemeyecektir. Bu kanunu çıkaranlar bu psikolojiyi çok iyi biliyorlar. Burada ulusal dillerin eğitimini isteğe bağlı kılmakla yapılmak istenen şey açıktır.

Hedef;

Yerel ana dil eğitimini kademeli olarak azaltmak, nihayetinde eğitim sisteminden tamamen kaldırarak anadilleri yıkıma uğratıp, bilahare yok ederek tarihe gömmektir.

ANA DİLİMİZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR!

Bu faşizan yasa teklifini kabul etmediğimizi ve kınadığımızı, anadilimizin onurumuz, namusumuz, geçmişimiz ve geleceğimiz olduğunu, başta konunun muhatabı Rusya Federasyonu’na ve tüm özgür dünyaya haykırmak için 31 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te Taksim-İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapacağız.

Basın açıklamamıza başta Çerkesler olmak üzere Rusya sınırları içersinde aynen bizim gibi ana dilini yaşatmak isteyen ve bu zulme karşı çıkan tüm kardeş otoktan/yerli halkları davet ediyoruz.

Çerkes Dernekleri Federasyonu

Detaylı Bilgi İçin;

http://www.cerkesfed.org/…/…/21/rus-sovenizmi-vites-buyuttu/
http://www.cerkesfed.org/…/egitim-yasasi-oylamasinin-tek-k…/
http://www.cerkesfed.org/…/rusyadaki-yerli-ana-dillerin-go…/

Yazan Editör - Haz 23 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.
Gay Cams Livejasmin.com Wpadvanced Newspaper Theme