Çin’in Uygur Soykırım Kampları

Çin işgal yönetiminin Yipik Terbiyeleş Merkezleri / Kapalı Eğitim Merkezleri adı altında Doğu Türkistan genelinde tesis ettikleri Çin Nazi Kamplarında haksız ve hukuksuz olarak hapsedilen ve daha sonra Kazakistan yönetiminin girişimleri sonucu serbest bırakılan Doğu Türkistan asıllı Kazak Türk’ü Kayrat Samerkant ile Ömürbek Bekali 7 ay süre ile tutuklu kaldığı Çin Nazi Kamplarında yaşadıklarını The Washington Post muhabirlerine anlattı.

Çin Biz Müslümanları Çince Konuşan Robota Dönüştürmek İstiyor

Ana yurtları Doğu Türkistan’a ziyaret amacı ile giden ve Çin işgal yönetimince haksız ve hukuksuz olarak 7 ay süre ile Çin Nazi Kamplarında baskı ve işkence gören Kazakistan vatandaşı bu iki Kazak Türk’ü kendilerini Alma-Ata’da ziyaret eden önde gelen medya organlarından The Washington Post gazetesinin muhabirlerine 7 aylık esaret sürecinde Çin Nazi kamplarında yaşadıkları şöyle anlattılar:

Çin, Bizi Sürekli Aşağılıyor ve Galiz Küfürlerle Hakaret Ediyorlardı

Çin Nazi kamplarındaki Uygur ve Kazak Tutsakların sistemli ve sürekli şekilde aşağılandıklarını ve kendilerine galiz küfürlerle hakaretler edildiğini anlatan eski tutsaklar, Çin’in esas amacının onurlarını kırarak aşağılayarak kimliğimizden uzaklaştırmak içindi dediler. Ayrıca çeşitli yöntemlerle beyin yıkama seanslarına tabi tutuluyorduk. Bu baskı, zulüm ve beyin yıkama cinayetlerini şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

Her gün çok erken kalkıyor ve Çin devlet marşı eşliğinde bayrak törenine katılmaya zorlanıyorduk. Ondan sonra saatlerce devam eden ezberleme ve ideolojik eğitime tabi tutuluyorduk. Eğitimde ezberlememiz istenen slogan, öğreti ve konular şunlardı:

• Çin Komünist Partisi Tüzüğü ile onun liderlerinin öğretilerini Çince ezberlemek.
• Ekim 2017’de yapılan ÇKP 19. Kurultayı kararlarını ve ruhunu yüksek sesle okumak ve anmak.
• 3 çeşit güçleri eleştirmek ve onları hakaretler ederek aşağılamak.
• ÇKP Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Xi Jing Ping’e teşekkür etmek, ona sağlık ve uzun ömürler dilemek.

Çin Ölüm Kampları’ndan kurtulan Kazak Türkü eski tutsaklar, bu zorunlu eğitim ve beyin yıkama seanslarını kabul etmeyen, karşı gelen veya Çince metinleri ezberlemede başarısız olanların, çeşitli şekillerde cezalandırıldıklarını da açıkladılar.

Çince Öğreti ve Metinleri Ezberlemede Başarısız Olanlar Cezalandırılıyor

Çin Nazi Kampı’ndan kurtulan Kazak Türkü eski tutsaklar, kendilerinden zorla ezberlemeleri istenen Çince metin ve öğretileri, hiç Çince bilmedikleri için ezberlemede başarısız olan ve genellikle yaşlı olan tutsakların, çeşitli ağır cezalara çarptırıldıklarını belirttiler.

Tutsakların çarptırıldıkları bu cezaları şöyle sıraladılar:

• Tutsaklara yemek vermeyerek aç bırakmak.
• Onlara sürekli olarak çeşitli şekillerde işkence ederek uykusuz bırakmak.
• Sürekli ayakta tutmak ve oturmanıza ve dinlenmenize engel olmak.
• Sizin milli kimliğiniz ile dini inançlarınızı terk etmeye zorlamak.
• Müslüman yemekleri yerine, domuz eti ile hazırlanan yemekleri yemeye mecbur etmek.
• Aşırı dini düşüncelere sahip oldukları iddiası ile tutuklananlara zorla içki içirmek.

Kazak Türkü eski tutsaklar, Kamp yöneticileri veya eğiticilerinin emir ve talimatlarına harfiyen uymak zorunda olduklarını ve onların ezberlettiklerini harfiyen yerine getirmek zorunda olduklarını de belirttiler ve “ÇKP’nin her sözünü tutmanız ve emirlerine harfiyen uymanız gerekir. Çin’in bu ölüm kamplarında bazı tutsakların, bu baskı ve zulümlere dayanamayarak intihar teşebbüsünde de bulunduklarına şahit olduk.” Dediler.

Gazete ayrıca Çin’in bu ölüm kamplarında tutsak durumda bulunanların içinde doktorlar, avukatlar, öğretmenler ile sanatçıların da olduğunu, hatta 22 yaşındaki Uygur Futbol yıldızı İrfan Hazim’in de yurt dışına çıktığı için bu ölüm kamplarına atıldığını bildirdi.

The Wasihngon Post: Çin’in Doğu Türkistan’daki Bu Uygulamaları Bir Milleti Toptan Dönüştürmektir

Kazakistan hükümetinin girişimleri ile Çin Nazi Kampları’ndan kurtarılarak Kazakistan’a gelen Kazak Türkü 2 eski tutsakla bu röportajı yapan The Washington Post gazetesi muhabir ve yazarı Saymin Denieer Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı uyguladığı bu baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarını şöyle değerlendirdi:

“Meslektaşım Adrianne Zinner, Çin’in Uygur bölgesinde Müslüman Türklere karşı “İstikrar ve güvenliği Sağlamak” adı ile uyguladığı bu toptan bastırma uygulamaları bir ulusu toplu bir şekilde tekrar yeniden başka bir Millete dönüştürme icraatıdır” şeklinde tanımlamıştı. Bu ise Çin’in 1966-1976 yılları arasında 10 yıl süren insanlığın yüz karası bir beşeriyet trajedisinden sonraki en büyük felakettir. Çin’in sözde terörizme karşı koyma savaşı, özgün bir millet olarak bölgede yaşayan Müslüman Türklerin dini, milli kimliği, dili, örf-adet, gelenek ve görenekleri başta olmak üzere bütün etnik özelliklerine karşı büyük saldırı olduğu açıktır.” Dedi.

Uygur İnsan hakları Projesi Araştırmacısı ; Çin Nazi Kamplarında Olup Bitenlerin İfşa Edilmesi Çok Önemli

Uygur İnsan Hakları Projesi araştırmacılarından Hanri Shajisky, Kazak Türkü 2 eski tutsağın anlattıklarının çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu iki Kazak Türkü mağdurların Çin’de kaldıkları kamplarda yaşadıklarını medya ve uluslara arası toplum ile paylaşmaları çok önemli bir olaydır. Bunun için ayrıca kendilerine teşekkür ederim. Biz şimdiye kadar Çin’in bu Nazi Kampları’nda neler olup bittiği hakkında açık ve net bilgi sahibi değildik. Bu açıklamalar olmasa idi bu konu eskiden olduğu gibi karanlıklar içinde kalabilirdi. Bu nedenle bu anlatılanlar ve ifşaatları çok önemli buluyorum. Çin’in bu Topluma Kampları, Uygur bölgesinde uzun yıllardan beri devam eden baskı ve zulüm ve soykırım icraatlarının zirve yapmış bir uygulamasıdır. Çin’in bu uygulaması bölgede yaşayan insanların tamamını kapsıyor. Çin bu konuda erkek, kadın, genç, yaşlı ve hatta çocuk ayırımı dahi yapmıyor. Müslüman halkı, genel olarak ve toptan cezalandırıyor. Bunun ileride bölgede yaşayan Müslüman Türk toplumu üzerinde maddi ve manevi etkisinin çok ağır olacağından endişe duyuyorum.” Şeklinde konuştu.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi

 

Yazan Editör - May 27 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.