Cezaevlerinde Af Beklentisi

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin af teklifinin ardından iktidar partisi AKP başkanı ve sözcülerinin “gündemimizde af yok” açıklamalarına rağmen, konu kamuoyunda tartışılıyor.

Bilindiği üzere, FETÖ operasyonları neticesinde meslekten ihraç edilen savcı ve hakimlerin sayısı yaklaşık 5000 kişi. Ve yürürlükteki yasaları uygulamakla mükellef olan bu 5000 kişilik ihraç hakim ve savcının, ABD destekli bir yapıya mensup olmaları ve mevcut yasalar yerine Fetullah Gülen Örgütü’nün prensiplerine göre hareket ederek hukuki mağduriyetler oluşturdukları da kamuoyunda sık sık tartışılmakta.

Yeni Şafak Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan araştırmacı yazar Hüseyin Demir de, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısına tam destek verilerek bu mağduriyetlerin giderilmesini; yeniden yargılama ve 250.000 civarında hükümlü ve tutuklu için bir af düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Hüseyin Demir konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“15 Temmuz darbe girişimi ile devletin birlik ve bütünlüğüne kast eden Fetö terör örgütü, devletin farklı birimlerindeki yapılanması ile var olduğu günden itibaren fetö terör örgütüne karşı olan veya olabilecek kişilere her türlü zararı vermiş bir örgüttür. Bu terör örgütüne mensup 5 bin civarı hâkim ve savcıların görevde oldukları sürede içinde yaklaşık 250 bin civarı kişinin davalarına baktıkları aşikar olup kendilerinden olmayanlara ne şekilde husumet besledikleri bilindiğine göre nice insanı mağdur etmiş, Fetöçü hâkim ve savcıların baktığı davaların yeniden incelenmesi adaletin yerine gelmesi için önemli acil ve gerekli bir durum. Devlet Bahçeli’nin kader mahkûmlarına yönelik her fırsatta tekrarladığı af çağrısının dikkate alınmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bahçeli’nin ceza evleri koşullarının ne denli insanlık dışı olduğunu yaşam koşullarının zorlukları doluluk oranının yüksekliği, cezaevlerinin ıslah özelliğini yitiriyor olması provokasyonlara yönelik uygun bir zeminin olduğunu hatırlatması ve bunlar için acilen bir önlem alınması gerektiğine sahsım olarak katılıyor ve desteklediğimi ifade etmek isterim.”

 

Yazan Editör - May 26 2018. Kategori Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.