Kadirov, Oyub Titiev’in Ailesine Saldırdı

Saygın ve ahlaklı bir insan hakları eylemcisi olan Çeçen Oyub Titiev’in ailesi, Ramzan Kadirov ve ona bağlı silahlı kişilerin baskısı nedeniyle Çeçenistan’dan ayrıldı.

Oyub Titiev, bir süredir uyuşturucu ticareti yapmak gibi onur kırıcı olarak önceden planlanmış bir iftira nedeniyle tutuklu bulunmakta. Ramzan Kadirov, bununla yetinmeyip geçtiğimiz günlerde bir grup sözde Çeçen polisine Oyub Titiev’in evini bastırıp, oğlu Bekhan ve kardeşi Yakub’u aramış, onları evde bulamayınca da evin kadınları ve çocuklarını evden dışarı attırıp, ailenin yaşadığı evi mühürletmişti.

Yaşanan bu olaydan sonra açıklama yapan avukat Pyotr Zaikin bir açıklama yaparak, ailenin can güvenliği kalmadığı için Çeçenistan’dan ayrıldığını açıkladı.

Halen tutuklu bulunan ve uyuşturucu ticareti gibi düzmece bir iftira kumpasıyla tutuklanan Oyub Titiev’in arkadaşları ise, Oyub Titiev’in tutuklanması hakkında açıklamalarda bulunarak şöyle dediler:

“Oyub Titiev’i çok ahlaklı bir insan olarak tanıyoruz. O, İslam dininin kurallarına dikkat eder. İçki ve sigara içmez, uyuşturucu kullanmaz. Hatta onun yanında uyuşturucunun lafını bile edilemez.”

Çeçen asıllı insan hakları eylemcisi Oyub Titiev hakkında 10 yıl ağır hapis cezası isteniyor.

 

Yazan Editör - May 7 2018. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.