Güney Azerbaycan’da Bozkurtlar Ayakta!

Güney Azerbaycan’da Bozkurtlar Ayakta!
  • 28.04.2018
  • 569 kez okundu

Son zamanlarda İran Hükümeti’nin Kürt ve Ermenilere çeşitli etnik haklar tanıyan tutum ve politikaları sebebiyle Güney Azerbaycanlı Türkler, Tebriz meydanında protesto gösterisi düzenlediler. Şiddet içermeyen bu gösterilere İran Hükümeti, Kürt ve Ermenileri Türklere karşı kışkırtarak ve sokaklara dökerek cevap verdi.

Bölgeden gelen haberlere göre olayların sebebi İran Hükümeti’nin, Kürt ve Ermenilerin etnik haklarını iyileştirici politikalar planlarken, nüfusun neredeyse yarısını oluşturan 45 milyon Türke karşı çifte standart uygulaması. Son gelişme de, bu yüzden çıkmış durumda. İran Hükümeti, Türklere çifte standart uygulamanın ötesinde, Kürt ve Ermenileri devlet himayesinde sokaklara dökerek şiddet olaylarını arttırmakta.

Bugün de Türk halk oyunları oynayarak protesto gösterisi düzenleyen Türklere, Kürt ve Ermenilerle birlikte müdahale eden İran hükümetine bağlı bir albay ve askerleri Türkler tarafından meydandan atıldı. Halen Tebriz caddelerinde gösterilere devam eden Güney Azerbaycan Türkleri;

“Bu topraktan pay olmaz, burası Kürdistan olmaz.” gibi sloganlar atıyorlar.

Olaylarla alakalı olarak, Güney Azerbaycan Urmiye milletvekili Nader Gazipur, İran meclisinde konuşarak; “İran yönetimi biz Türklere protesto yapmaya müsaade etmiyor. Ama Ermenilere müsaade ediyor. Bu doğru değil” dedi.


Ebed Bizimdir

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: GAMOH / güney azerbaycan / İran / Tebriz / Türk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *