Güvenliği Yapay Zeka Sağlayacak!

Son açıklanan rakamlara göre 1,415,045,928 nüfuslu Çin Halk Cumhuriyeti, teknoloji ve bilim alanına yaptığı yatırımlarla, günümüzde en gelişmiş ülkeler arasında. Özellikle yapay zekaya milyarlarca dolar yatırım yapan Çin hükümeti, bu yatırımını güvenlik başta olmak üzere her alanda kullanmaya başladı.

Söylenenlere göre 2016’dan beri Çin emniyeti için özel geliştirilen yapay zeka tamamlandı ve kullanıma sunuldu. İlk kez Guangdong eyaletine bağlı Shenzhen şehrinde kullanılmaya başlanan söz konusu yapay zeka, bütün vatandaşları izleyecek ve suç işleyenlere anında ceza kesecek.

Suç işlendiği takdirde hem polise bildiriyor, hem de ceza kesiyor. Ayrıca Çin’de sosyal kredi sistemi mevcut. Yani gün içerisinde yaptığınız faaliyetlerle kredi kazanıyorsunuz ve o kredilerle devletin hizmetlerinden daha iyi faydalanıyorsunuz. Geliştirilen yapay zeka suç işlenmesi durumunda bu kredi notunu da düşürebiliyor.

Yazan Editör - Nis 2 2018. Kategori Dünya, Gündem, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.