Hep On İkiden Vurana, Hiç Rastlantı Denir mi?

Son günlerde Facebook ile ilgili hemen her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor.

Kısaca özet geçmek gerekirse; Geçtiğimiz günlerde ortaya bazı raporlar çıkmış ve sosyal medya devi Facebook’un kullanıcılarına ait kişisel verilerini koruyamadığı belirtilmişti. Olayın ardından şirketin CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile iddiaları doğrulamış ve herkesten özür dilemişti.

Elon Musk sahibi olduğu Tesla ve SpaceX şirketlerinin resmi Facebook sayfalarını kapatmış, diğer kullanıcılar da şirkete dava açmıştı. İtibarı zayıfla(tılan)yan Facebook hisseleri dibe doğru sürüklenmişti. Ardından bir başka bilgi daha ortaya çıkmış ve Facebook’un Android telefonlardan tüm mesajları yedeklediği söylenmişti.

Peş peşe patlak veren zamanlaması ilginç(!) bu olaylardan sonra bugün çıkan yeni bilgilere göre sosyal medya devi göçmenlere ait kişisel bilgileri de ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu’na satıyormuş.

2004 yılında kurulan Facebook elbette bu skandalların ortaya çıkmasından sonra savunulacak bir kurum değil.

Bunlar ortaya çıkmadan önce de savunulacak bir kurum değildi.

Kullanıcılar hakkındaki bilgilerin paylaşılması-satılması ve çeşitli amaçlar için kullanılması zaten uzunca yıllar gündemi meşgul eden hadiselerdi.

Ancak!

Zamanlaması ilginç(!) bütün bu skandal haber zincirinden yaklaşık iki ay önce, ortaya çıktığı gün tebessüm edilse de bugün unutulmuş gözüken bir başka önemli ilginç(!) haber mevcut.

İsviçre’nin Davos kentindeki 48’inci Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan 87 yaşındaki milyarder Soros, 2018 Ocak ayında yaptığı konuşmada Trump yönetiminin yanı sıra Google ve Facebook gibi teknoloji devlerini de hedef almıştı.

Amerikalı milyarder, “Facebook ve Google etkili şekilde internet reklam gelirlerinin yarısından fazlasını kontrol ediyor. Onlar basitçe bilgiyi dağıttıklarını söylüyorlar ancak işin aslı neredeyse tekelleşmiş dağıtımcılar oldukları için bu onları kamu kuruluşu yapıyor. Rekabeti, inovasyonu, adil ve açık evrensel erişimi koruma amacıyla daha sıkı düzenlemelere tabi tutulmalılar” ifadelerini kullanmıştı.

Soros sözlerini “Davos onların (Facebook ve Google) günlerinin sayılı olduğunu ilan etmek için iyi bir yer” şeklinde sürdürmüştü.

Soros’un bu konuşmasından iki ay sonra ortaya çıkan Facebook skandalları hangi açıdan değerlendirilmeli?
Skandala konu olan firma yada grupların, kötü oluşu, yanlış yapışı ile ilgili ahlaki refleksler sebebiyle değil, Soros isimli bir adamın öyle istiyor olmasından kaynaklı ortaya çıkan ve gündem olan skandallar.

Örnek vermek gerekirse;
Malezya IMF’yi ülkesinden sınır dışı eder ve hemen akabinde Malezya’da bir sivil(!) toplum kampanyası başlar. Devlet yönetiminin en uç noktalara dek yolsuzluğa battığı ilan edilir. Liberal bir gazete yayın hayatına başlar. Gazete, “temiz toplum-açık toplum” kampanyası başlatır. “Sivil örgütler” harekete geçerler ve yönetim diktatör olarak ilan edilir. Soros’un fonladığı sivil(!) örgütler adalet dağıttı bugün Malezya ile sorunu olan kalmadı.

Venezuela’da Chavez oyların yüzde 80’inden fazlasını alır. Muhalefet bir anda eylemlere başlar. ABD kasasından, sivil (!) örgütlere yıllarca akıtılan dolarlar konuşulmaz. Eylemcilerin arkasında duran AB ve koalisyon ortakları konuşulmaz, bu ortaklar; eylemleri durdurmaya çalışan devlet yönetimi ve Chavez’i ‘insan hakları düşmanı’ – ‘diktatör’ ilan ederek ambargo uygular bu da konuşulmaz. Venezuela’da her şeye rağmen insanlar Chavez’e sahip çıkar, muhalefete bağlı subaylar(!) başarılı olamasalar da askeri darbeye kalkışır. Ancak bu eylemleri örgütleyen muhalifler yada onlara milyon dolarlar veren Soros konuşulmaz. Günümüzde Soros milyarder iş adamı, Chavez ise maceracı-ruh hastası ve başarısız bir lider.

Bugün Facebook ve sonrasında Soros’un hedef tahtasında olan Google hakkında skandallar ortaya çıkması, ortaya çıkan bu skandalların dünya kamuoyunda kınanması kuvvetle muhtemel.

Ahlaki kaygılar ve hassasiyetler sebebiyle değil!

Soros başarılı bir milyarder olmaya devam ederken, Facebook hisseleri düşecek, insanlar Facebook’a haklı gerekçelerle lanetler okuyacak öyle yada böyle Zuckerberg gibileri hakkettiğini bulmuş olacak.

Adalet(!) dağıtan Soros ise konuşulmayacak!

Yazan Editör - Mar 27 2018. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.