Kök Hücre Yöntemi Sayesinde Tedavi Edildi!

Kök Hücre Yöntemi Sayesinde Tedavi Edildi!
  • 22.03.2018
  • 506 kez okundu

Bilim insanları geliştirdikleri yeni bir yöntemle artık dünyadaki görme engelli insanların en az yarısına umut oldular. Geliştirilen özel kök hücre yöntemi sayesinde artık Makula dejenerasyonundan dolayı görme engeli bulunan insanlar tedavi edilebiliyorlar.

İngiliz bilim insanlarından oluşan bir araştırmacı heyet, dünyada ilk defa uyguladıkları kök hücre yöntemi ile görme engelli iki kişiyi tedavi etmeyi başardılar.

Gözlerin hemen arka bölümündeki ölü dokulardan dolayı görme engeli bulunan iki hasta, bilim insanlarının başarılı operasyonu sayesinde sağlığına kavuştular. Söylenene göre bilim insanları önce özel geliştirdikleri bir yöntemle kök hücreleri hastaların gözlerinin arkasındaki ölü dokuların olduğu bölüme enjekte etmiş. Ardından da o kök hücrelerin ölü dokuları iyileştirdiği ve iyileştiremedikleri yerine de yeni dokular ürettiklerini gözlemlenmiş.

Zamanla hastaların kaybettikleri görme yetileri tekrar geri gelmiş. İşlemin başarılı olma süreci ise 12 aya yayılmış. Söylenene göre 40 mikron kalınlığında ve 4×6 milimetre genişliğinde özel tasarlanmış embriyonik, yerleştirildikleri iki yaşlı hastanın hücre retinasını 1 yıl gibi bir sürede tamamen iyileştirmiş.

Olayla ilgili açıklama yapan bilim insanları bu tedavi yönteminin sadece 5 yıl içerisinde görme engeli problemini tamamen çözeceğine inandıklarını belirttiler.

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: kök hücre tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *