Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi(GAMOH)

Hüseyin KARYAĞDI
Hüseyin KARYAĞDI
  • 13.03.2018
  • 6.185 kez okundu

Günümüzde İran olarak adlandırılan coğrafyada, 35-40 milyon civarında Türk kardeşimiz yaşamakta. Hani bazılarının Azeri diye bildiği öz be öz Türk kardeşlerimiz. Yarım asra yakın bir süredir gördükleri bir çok işkenceye verdikleri onca şehide rağmen özgürlük mücadelesine devam ediyorlar. Yani Türk kimliğine sahip çıkıyorlar.

En son 1945-46 yılları arasında bağımsız devlet olarak kurulmuş olup, İran Pehlevi rejimi tarafından tekrar İran’a bağlanmıştır. İran Pehlevi rejimi döneminde 5000 Türk kandaşım idam edilmiştir. Devamında gelen İran İslam(!) devriminde yine hedef asil ırkımın evlatları olmuştur. Halbuki; İran-Irak savaşında koca bir tugay Türk kardeşlerimden oluşuyordu ve bu tugayın başında Türk komutan Mehdi Bakeri vardı. Bu tugay çok şehit vermiştir. Savaşın gidişatına yön vermiş kanının gereğini çok güzel yerine getirmiştir.

Dr. Mahmut Ali Çehreganlı önderliğinde 1995 yılında kurulan GAMOH, halk tarafından çok kısa zamanda benimsenmiş ve sahip çıkılmıştır. İran da 50 yıllık süreçte 8-9 tane faal özgürlük hareketi kurulmasına rağmen hiç biri GAMOH kadar benimsenmemiştir. Bunun sebebini GAMOH Genel Başkan Yardımcısı SN. Dr. Elyar Makoui Zad’a sordum.

Muhabbet ortamında geçen konuşmamızda;

Özgürlük hareketinin halkın içerisinden bir insandan çıkması hasebiyle çok büyük bir sahiplenme duygusu oluştuğunu söyledi. Gerek Pehlevi rejimi, gerekse İran İslam(!) devrimi döneminde türlü işkencelere maruz kalan kandaşlarımın çektiği çileleri gayet iyi bilen Dr. Elyar, bu hareketin özgür Güney Azerbaycan için son derece önemli olduğunu defalarca vurguladı.

GAMOH’un kuruluş prensibi tamamen Türk ülküsü üzerine kurulmuş; hedefin, önce bağımsız devlet, devamında ise büyük Ülkü, Turan olduğunu uzun uzun anlattı Dr. Elyar.

GAMOH’un yönetilme ve yönetim kısmına bakıldığında demokratik bir sisteme sahip olduğunu görmek mümkün. Bizim Türkçülük diye adlandırdığımız ideolojik görüşle aynı. İnançların sorgulanmadığı, saygının gerektiği kadar olduğu, önemli olanın kan bağı olduğu bir sistem. Gıpta ile bakılacak bir yönetim şekli oluşturulmuş. Böyle bir ülküye sahip çıkan insanları gördükçe de gururlanmamak imkansız.

GAMOH, İran Türklüğünün açılan kapısı, duyulan sesi konumunda.

Dr. Çehreganlı’nın Türkiye girişi şu an için yasaklanmış durumda. Bunun İran ile olan ilişkilerle doğrudan orantılı olduğu aşikar. Belki ekonomik belki başka sebep. Sn.Çehreganlı  Zeytinburnu’nda bir otelde istirahatta iken Türk polisi tarafından alınmış, İran’a iadesi gerçekleşecekken birleşmiş milletlerin devreye girmesi sonucu ile bu iade engellenmiştir. Akabinde Azerbaycan’a iadesi sağlanmıştır. Azerbaycan’da 17 saat kaldıktan sonra sınır dışı edilmiştir. Rusya savunma bakanının baskılarına daha fazla dayanamayan Azerbaycan yönetimi Dr. Çehreganlı’yı sınır dışı etmiştir.İran’ın Rusya ile ittifakı etkili olmuş görünüyor.Bu durum ne kadar onur kırıcı olsa da büyük bir davanın dünya sahnesine çıkmasının da ayak sesleri gibiydi. Ve zamanla bu büyük akım meyvelerini vermeye başlamış hareketin lideri 100 den fazla konferansa katılmış, bir o kadar televizyon programına çıkarak GAMOH’u dünya sahnesine sunma imkanı bulmuştur.

Fars rejimi kendini üstün ırk gördüğü için ben buna aşağılık psikolojisi diyorum.İran’da Türkçe gazete, televizyon, eğitim, yaşama hakkını ellerinden almaya çalışmış kandaşlarımın. Bunun arkası baskılar, işkenceler.Asimile çalışmaları almış yürümüş. Ama Dr. Çehreganlı önderliğindeki Türk milliyetçileri buna direnmiş ve bunun sonunda yüz binlerce TÜRK Tebriz’de “HARAY!HARAY!BEN TÜRKÜM!” sesleri ile meydanları inletmiş; Fars rejimi dinlemiştir. Böyle bir birliktelik Güney Azerbaycan’ın bağımsızlığı için umarım önemli bir adım teşkil eder.

Böyle önemli bir hareketin Aliyev ve yönetimi tarafından yok sayılması, destek görmemesi şaşırtıcı.

Dr. Elyar’la yaptığım konuşmada varılan ortak nokta; tamamen yönetimle alakalı. Eğer Güney Azerbaycan bağımsızlığını kazanıp Azerbaycan’a bağlanırsa, 35-40 milyona yakın Türk’ün yönetimde hak sahibi olacağı, bu durumun da kaygı oluşturması sebep olarak gösterilebilir. Peki koltuklardan daha mı değersiz asil ırkımın evlatları? Anlamak imkansız.

Türkiye, İran içerisinde olmasa da kendi coğrafyasında her türlü desteği sağlıyor. Özellikle, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Sayın Dr. Devlet Bahçeli beyin yaklaşımından son derece memnun GAMOH yöneticileri. “Sahiplenilme duygusu daha bir özveri ile çalışma isteği uyandırıyor” diyor Dr. Elyar.

Dr. Çehreganlı, Amerika’da CIA, FBI, Pentagon yetkilileri tarafından defalarca ziyaret edilmiş ve kullanılmaya çalışılmıştır. O ise asil duruşunu bozmamış, dava adamlığının gereğini yerine getirmiştir. Yani birilerine kukla olmamıştır.

Çok zor şartlarda hayatını idame ettiğini öğrendiğim sayın Dr. Çehreganlı’ya bu kutlu davasında zafere ulaşmasını temenni ediyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün son derece önem verdiği İran’da yaşayan Türkler , 1926’dan bugüne  özgürlük mücadelesine devam ediyor. Bu hareket, son nefes, son nefere kadar devam edecek gibi görünüyor.

Bu hareketin başarıya ulaşması durumunda Türkiye’ye bağlanması da göz ardı edilmemeli, zamanı geldiğinde bir politika oluşturulmalı.

Sayın Dr. Çehreganlı’nın bu vesile ile gerçek bir Türk sevdalısı olduğu öğrenmek te ayrı bir gurur kaynağı oldu benim için.

Selam olsun TEBRİZ meydanlarında “HARAY! HARAY! BEN TÜRKÜM!” diye haykırıp Fars rejimini susturanlara.

Dr Çehreganlı’ya bu kutlu davasında zafer diliyorum.

Türkiye’de gece gündüz demeden güzel yurdumun her köşesine giderek bu kutlu davayı anlatan milliyetçiliğinden zerre şüphemin olmadığı SN Dr. Elyar Makoui Zad’a ayrı bir parantez açmadan olmaz.

İnandığın davanda verdiğin mücadelenin zafere ulaşması en büyük temennim. Hüseyin Nihal ATSIZ ve Alparslan TÜRKEŞ’e olan hayranlığın da takdiri hak ediyor. Özgür günlerde TEBRİZ  meydanda buluşmak umudu ile. Kim bilir belki Traktör maçına gideriz…

TÜRK IRKI SAĞOLSUN

YAŞASIN IRKIMIN TURAN ÜLKÜSÜ

Hüseyin KARYAĞDI

 

Güvenlik uzmanı. Uzun yıllardır güvenlik sektöründe uzman olarak hizmet vermektedir. Öztürkler internet sitesinde yazıları yayınlandı. Evli ve 2 çocuk babası. Kafkas kökenli bir aileye mensup ve Sivas’lı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *