Çin Zulmüne Karşı Eş Zamanlı Protesto

Dünya Uygur Kurultayı’ndan yapılan açıklamaya göre ABD, Almanya, Türkiye, Belçika, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, Hollanda, Avustralya ve Kanada’da protesto gösterileri düzenlenecek.

Dünya Uygur Kurultayı gösterilerde yalnızca kadın ve çocukların olacağını belirtti. Yapılan açıklamada Xi Jinping’in Çin’de iktidarını giderek kuvvetlendirmesi ile beraber Doğu Türkistan’daki durumun giderek kötüye gittiği belirtildi. Yeni sömürge valisi olan Chen Quanguo’nun bölgeye uyguladığı gözetim teknolojisinin ülkeyi bir açık hava hapishanesine dönüştürdüğü vurgulandı. Eylemlerin, Doğu Türkistan’da kurulan ve insanları yargı önüne çıkarmadan hapseden toplama kamplarının kapatılması yönünde uluslararası kamuoyunun harekete geçmesini talep edeceği belirtildi.

QHA’nın da haberini yaptığı Zeynep Abdureşit’in örneğine değinilerek Uygur çiftlerin birbirleriyle kopartıldığına değinildi. Birçok kadının toplama kampında kendilerinden haber alınamadan tutulduğu açıklandı. Ayrıca yurtdışına iltica eden Uygurların vatanlarındaki ailelerine her türlü hukuku hiçe sayarak baskı yapan Çin yönetimi belirtilerek, Dünya Uygur Kurultayı Onursal Başkanı Rabia Kadir’in 30, Özgür Asya Radyosu Muhabiri Gülçehra Hoca’nın 20 akrabasının tutuklandığına yer verildi.

Tüm bu baskılara karşı 15 Mart’ta 10 ülkede eş zamanlı olarak kadın ve çocukların katılacağı eylemler düzenleneceği duyuruldu.

QHA

 

Yazan Editör - Mar 9 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.