Süleyman Asanov ve Arkadaşları Davası

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kiev Bölge Mahkemesi, 5 Mart tarihinde yaptığı duruşmada, işgalciler tarafından 11 Ekim tarihinde Bahçesaray şehrinde evlerine baskın düzenlenerek tutuklanan Kırım Tatar aktivistler Süleyman Asanov, Seyran Saliyev ve Memet Bilâlov’u 9 Haziran tarihine kadar tutuklu bıraktı.

Seyran Saliyev’in eşi Mumine Saliyeva, Süleyman Asanov’un duruşma esnasında yaptığı konuşmayı paylaştı. Konuşmasında Süleyman Asanov, kimsenin beraatına ihtiyaç duymadığını, onun için Allah’ın yeterli olduğunu belirtti.

QHA, Süleyman Asanov’un konuşmasının tamamını okurların dikkatine sunuyor:

– Kendimin bir şeyden suçlu olduğumu düşünmüyorum. Bize yönelik bugünkü asılsız suçlamaları, peygamberlerimizin karşılaştığı sınavlarla karşılaştırıyorum. Hepiniz biliyorsunuz ki, İsa Peygamberin de onun gerçek sözlerini kabul etmeyi istemeyenler tarafından baskıya uğramıştı. Bundan dolayı bugünkü olayları, bize yönelik baskı olarak kabul ediyorum ve karşılaştırıyorum.

Kimsenin beraatına ihtiyaç duymuyorum. Yardımcı ve Koruyucu olarak benim için Allah yeterli. En önemlisi, benden razı olsun…

Allah’tan ümitliyim. Tüm insanların bunu bildiğini biliyorum ki: kimse bizden kötülük görmedi. Şimdi ise bizleri terörle suçlayarak tutuklamaya başladılar… Bizim hiçbir zaman terörle sorunumuz olmadı. Günümüzde ise normal insanları, çok saygı duyulan insanları, nüfusun aydın tabakası olan doktorları aniden terörist yaptılar…

Benim tutumum böyle. Kendimi suçlu olarak görmüyorum ve görmeyeceğim, çünkü Allah’ın indirdiği yasalara göre yaşıyorum. Allah’a inanıyorum ve O’ndan ümitliyim. Yardımcı ve Koruyucu olarak benim için Allah yeterli. Bedenimle her şey yapılabilir, hapse atılabilir, ama ruhum ve her insanın ruhu Allah’a ait.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kiev Bölge Mahkemesi’nde 5 Mart tarihinde yapılan duruşmada, işgalciler tarafından 11 Ekim tarihinde Bahçesaray şehrinde evlerine baskın düzenlenerek tutuklanan Kırım Tatar aktivistler Süleyman Asanov, Seyran Saliyev ve Memet Bilâlov’un tutukluluk süreleri uzatıldı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık kafesi sahibi Süleyman Asanov, evinde 3. kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belâlov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

Evlerinde arama yapılan 6 Kırım Tatarı, Akmescit’te bulunan FSB binasına götürülürken, onlara destek vermek için gelen ve gözaltına alınan soydaşları Bahçesaray polis şubesine götürüldü. Bahçesaray’da toplam 15 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Kamu düzenini bozmakla suçlanan ve evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarına desteklerini gösterdiklerinden dolayı gözaltına alınan 9 Kırım Tatar aktiviste, işgalci mahkeme tarafından 10-20 bin ruble (175-350 dolar) tutarında para cezaları verdi. Verilen para cezalarının toplam tutarının 100 bin ruble (1750 dolar) olduğunu belirtildi.

İşgalciler, Süleyman Asanov’u “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarını ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağı bildirildi.

Kırım Haber Ajansı – QHA

 

Yazan Editör - Mar 7 2018. Kategori Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.