Nano Robotlar Kanseri Yenmek Üzere!

Nano teknolojideki gelişmeler hızla ilerlerken, Çinli bilim insanları da kanserli hücreleri yok ederek vücuttan atılan nano robot geliştirdiklerini açıkladılar.

Çin haber kaynaklarının bildirdiğine göre, Çin Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nde 5 yıldır yürütülen araştırmalarda geliştirilen DNA nano robotları, kanserin tedavisinde başarılı oldular. Gözle görülemeyecek boyutlarda ve tüp şeklinde üretilen nano robotların çapı 19 nanometre ve boyu 90 nanometre. Yani nano robotlar, bir iğnenin ucundan yaklaşık 5 bin kat daha küçükler.

Nano robotların laboratuvar ortamında farelerde ve anatomik olarak insana benzeyen minyatür Bama domuzunda denendiğini belirten Çinli bilim adamları, deneylerde tümörün kısa zamanda büzülerek gerilediğini belirtti.

Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan çalışmanın, kanser tedavisinde dönüm noktası olduğu söyleniyor.

 

Yazan Editör - Mar 3 2018. Kategori Dünya, Gündem, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.