Çin Yazılımla Türkleri Tutukluyor

Kızıl Çin, yeni geliştirdiği bir bilgisayar yazılımı sayesinde, tüm kişisel verilerini toplayarak elektronik takibe aldığı Uygur Türklerini, dijital verilerin analizini yaparak gözaltına almaya başladı.

İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW) konuyla ilgili olarak yayınladığı raporda, Çin’in geliştirdiği yeni yazılımın masum insanlara zarar verme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyerek, endişelerini kamuoyuyla paylaştı.

Uygur Türklerinin yaşadıkları bölgelerdeki camiler, okullar, sosyal alanlar ve ünlü kişilerin evleri gibi yerlere yerleştirilen ve yazılımla entegre bir şekilde çalışan kameralar, toplanan verileri ve kamera görüntülerini analiz ederek, güvenlik güçlerini uyarıyor.

HRW raporuna göre, herhangi bir Uygur Türkü, çok sayıda kitap sahibi olarak bile, yazılım tarafından “tehlikeli kişi” olarak algılanabilmekte.

 

Yazan Editör - Mar 1 2018. Kategori Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.