Kırım Tatarlarını Savunacak Kimse Yok

Avukat Mark Feygin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarların haklarını koruyacak hiç kimsenin olmadığını bildirdi.

Yaptığı açıklamada Feygin, “Orada kimse yok. Sadece Kırım Tatar avukatları kaldı. Çoğu yük, Emil Kurbedinov ve Edem Semedlayev’in omuzlarında. Kırım Tatarlarına karşı açılan davaların neredeyse tümünü onlar takip ediyor.” diye kaydetti. Rus kolluk kuvvetlerinin Kurbedinov ve Semedlayev’e baskı uyguladığını belirten Feygin, onlarca davayı takip edebilmek için onların para karşılığında yürüttükleri davalardan vazgeçmek zorunda kaldığını açıkladı.

İşgal edilen Kırım’da çalışabilmek için Ukrayna’dan izin alınması gerektiğini bu yüzden Moskovalı avukatların Kırım’da çalışamadığını kaydeden Feygin, “Kırım’da her gün Kırım Tatarlarının hakları ihlal ediliyor ve Moskovalı avukatların bir günlük ziyaretleri sorunu çözmüyor. Orada sürekli yaşamak gerekli.” diye belirtti.

Feygin , Kırım’da güya sabotaj düzenleme girişimlerinden suçlanan herkesin avukatları olmadığı için suçunu itiraf ettiğini belirterek, “Dava detaylarını bilmiyoruz; işkence görüp görmediklerini, ancak oradaki durum vahim. “ diye kaydetti.

Kaynak: QHA

 

Yazan Editör - Oca 4 2018. Kategori Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.