Kafkasya’da Bir Cennet Adıgey Cumhuriyeti

Kuzey Ekspresi – Adıgey Cumhuriyeti Programı

Geniş Rusya coğrafyasının güneyinde bulunan Adıgey, Kafkas dağlarında, Krasnodar bölge sınırları içindedir… Adıgeya olarak da bilinen cumhuriyet, adını bölgenin yerli nüfusunu temsil eden Adıgelerden, yani Çerkezlerden alır.

Turizm için oldukça elverişli bir bölge olan Adıgey’de, pek çok alternatif tatil imkanı, ziyaretçileri bekliyor…
Net olarak söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da şu; maceraperestler, hız ve ekstrem spor tutkunları, meraklı gezginler, rotalarını Adıgey’e çevirdiklerinde pişman olmayacaklardır.

Muhabirimiz Olga Haldız, sizin için bölgenin en yetkili ağızlarından birine Adıgey Cumhuriyeti Turizm Komitesi Başkanı Vladimir Petrov’a, mikrofon uzattı:

– Pek çok kaynakta, genel olarak Kafkasya’nın ve Adıgey’in başka hiçbir yerde bulunamayan, tatil imkanlarıyla dolu olduğu yazılır… Sizce doğru mu bu? Adıgey’in turistik özelliklerini sizden dinleyelim…

– Bu gerçekten doğru bir düşünce… Adıgey, dünya doğa mirası listesinde yer alıyor ve özel koruma altında. Örneğin “Büyük Thaç” doğa parkı, şelaleler, kanyonlar, boğazlar, tarihi ve arkeolojik merkezler… Şüphesiz hepsi çok değerli bir hazinenin parçaları… Ayrıca turistler için konaklama açısından çok güzel imkanlar var. Adıgey, yıl boyunca hafta sonu turlara açıktır, turlar yaya veya at üzerinde yapılıyor; ayrıca dağ bisiklet ve rafting turları da mevcut. Bu kış, Laganaki platosundaki olanakların genişlemesiyle kar motorlarıyla yapılan turlar popüler oldu. Tesislerimiz yıl boyunca açık olmasına rağmen, en çok turisti yaz mevsiminde alıyoruz… Ayrıca Sovyet döneminde başlatılan geleneğe göre, dağlardan denize doğru ulusal yürüyüş parkuru da buradan geçiyor. Nehirden rafting yaparak “Büyük Thaç” milli parkına ulaşabiliyorsunuz; ilgi çekici bir çok tarihi yapı, manastır yer alıyor burada.

Adıgey, hafızalara unutulmayacak şekilde kazınan manzaralarıyla doğa hayranlarının dikkatini çekmeyi başarıyor. Zorluk bakımından birbirinden farklı yürüyüş parkurlarının bazılarında çocuklar dahi rahatlıkla hareket edebiliyor; parkurların bazılarıysa tam profesyonellere göre… Bu parkurlarda, doğayla baş başa, saatlerce hatta günlerce yürüyüş yapılabiliyor. Hangi güzergâhı seçerseniz seçin her yerde yemyeşil ormanların, sarp kayalıkların, nehir ve şelalelerin tadını çıkarabileceksiniz.

Bölgeyi çok iyi tanıyan ve tam bir profesyonel olan tur rehberi Aleksey İvanenko, Adıgey’i muhabirimiz Olga Haldız’a anlattı:

– Adıgey’e aileleriyle gelecek olan turistler için ilginç güzergâhları anlatır mısınız?

– Turistlerin tercihlerine göre güzergâhlar değişebiliyor. Eğer otomobille gezecekseniz, tarihi yapıların arasındaki otoyolların oldukça kaliteli olduğunu belirtmeliyiz. Cumhuriyetin başkenti, zengin kültürel mirasın bulunduğu Maykop kentidir; kent ve ülke tarihine bağlı anıtlar ve ayrıca ortodoks kiliseleriyle camileri bir arada görebilirsiniz. Maykop’ta büyük cami var. Şehir dışındaysa ilginç doğa eserleri yer alıyor. Öncelikle Kamennomorskiy kasabasından bahsedelim, burada, özel olarak yapılmış sahalardan Rufabgo şelaleleri hayranlıkla seyredilebilir. Ayrıca bu bölgede Belaya nehrinin milyonca yıllardır açmış olduğu kanyonu görebilirsiniz.

Svyatomihaylovskiy manastırı da görülmeye değer yerlerden biri. Dağın eteklerinde, 933 metre yükseklikte yer alan manastırın etrafında balta girmemiş ormanlar var. Ayrıca Bizans döneminde başlatılan ikona karşıtı hareketten kaçarak buraya sığınan keşişlerin döneminden kalma bir yeraltı kilisesi var. Yine rehber Aleksey İvanenko’ya kulak verelim:

“Yolumuza dağlardan devam ettiğimiz zaman gürgen ormanlarının içinden Guzeripl kasabasına varırız. Burada, Avrupa’nın en büyüğü olan Kafkas dağ ve orman parkının girişi bulunuyor. Burada buz devrinden günümüze kadar muhafaza olan porsuk ağacı, şimşir, zakkum, taflan gibi ağaçları görmek mümkündür. Ayrıca sadece bu diyarda rastlanan Kafkas öküzünü ve bir çok vahşi hayvanı doğal ortamlarında görebilirsiniz. M.Ö. 1500-2500 yıl önce yapılmış ve günümüze kadar korunan antik taş mezar da buranın özelliklerinden biri.”

ŞİFA ARAYANLARIN UĞRAK YERİ: BÜYÜK AZİŞ MAĞARASI

Adıgey’e gidenler, içindeki sarkıtların ve dikitlerin çok özel şekiller oluşturduğu Büyük Aziş mağarasını mutlaka görmelidir. Rehber Aleksey İvanenko bu mağara hakkında şu bilgileri aktardı:

“Bu mağaranın sıcaklığı yaz, kış aynıdır; ayrıca mağarada bakteriler ve virüsler barınamaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı yaşayan turistler, mağaraya şifa bulmak için de gelebilir”.

Doğal şifa kaynaklarının yanı sıra Adıgey’de, sanatoryumlarda da tedavi olanakları mevcut. Adıgey Cumhuriyeti Turizm Komitesi Başkanı Vladimir Petrov’un bu konuda söylediklerine kulak verelim:

– Adıgey’in sanatoryum altyapısını anlatabilir misiniz? Hangi hastalıklar tedavi ediliyor burada?

– Mükemmel diyebileceğimiz iki sanatoryum var; Pabeda sanatoryumu bunlardan biri. İkincisiyse Laganaki sanatoryumu. İkisinde de kas-iskelet sisteminin muhtelif rahatsızlıkları, kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıkları başarıyla tedavi edilebiliyor, buranın şifalı kaplıca suları hem içmek, hem de terapi banyosu için kullanılıyor. Adıgey’de termal suların kullanıldığı tesisler de devreye giriyor, bu yönde çalışmalar yapılıyor. İnsanların kışın bile kullanabileceği sıcak su havuzlarının bulunduğu tesislerimiz mevcut.

– İşin mali kısmına da bir göz atalım mı? Örneğin bu tür sanatoryumlarda bir hafta kalmak için ödenecek rakam nedir?

– Adıgeya’daki sanatoryumlarda yatak, yemek ve tedavi giderleri dâhil kalmanın bir günlük ücreti kişi başına yaklaşık olarak 85-90 dolardır.

Adıgey, çok uluslu bir cumhuriyettir; burada Ruslar, Ukraynalılar, Ermeniler ve tabii ki Adıgeler bir arada yaşamlarını sürdürüyor. Başkent Maykop’taki milli müzeyi ziyaret ederseniz, Adıgelerin adet ve geleneklerini yakından inceleyebilirsiniz. Bölgede ayrıca el sanatlarının yaygın olduğu çiftlik ve yerleşimlerde, Adıge geleneklerine özel müzik aletler yapan ustaların çalışmalarını izlemek mümkün. Eğer acıkırsanız, geleneksel tarzda yapılmış kafe ve restoranlara uğrayıp Adıgey mutfağının sunduğu leziz yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şimdi sözü yine rehber Aleksey İvanenko’ya bırakalım:

– Adıgey mutfağı konusunda bizi bilgilendirir misiniz? Buraya gelip mutlaka tadılması gereken yemekler hangileri?

– Adıgey’in peyniri çok meşhurdur… Bu peynirin zevkinize göre, sadesinden ya da tütsülenmişinden mutlaka tatmanızı öneririz; ayrıca “şalyam” ve “gubat” gibi yerel hamur aşlarımız vardır. Şalyam yağda kızarmış şekerli çörek, gubat ise katmanlar halinde dizilmiş yine tatlı bir çörek türüdür. Ayrıca tavuk etiyle mısır unundan hazırlanan ve içine özel baharatlar ve soslar katılan geleneksel “şips” yemeği harikadır.

Adıgey’de 2 yıldır peynir festivali kutlanıyor. Burada üretilen peynir dünyaca ünlü… Bir çok firma peyniri üretmeye çalışsa da başaramamış ve bu peynir Adıgeyle özdeşleşmiş, sadece burada üretiliyor.

Adıgey’in bir başka özelliği de birbirinden ilginç spor festivalleri… Şubat ayında Rusya’nın jeep tutkunları burada toplanıp yarışlar yapıyor. Ayrıca 35 yıldır burada Belaya rallisi düzenleniyor; ralli deyip geçmeyin, çok kapsamlı bir yarışma ve rafting dahil bir çok yarışma türünü kapsıyor. 2006 yılındaki Avrupa rafting şampiyonası da Adıgey’de yapıldı.

Yazın bölgede turistlere yönelik yarışmalar da yapılıyor; ister profesyonel, ister amatör olun, yaya at üzerinde ya da bisikletle bu yarışmalarda kendinizi deneyebilirsiniz.

Peki, Adıgey’e nasıl gelirsiniz ve nerede konaklarsınız; turizm komitesi başkanı Vladimir Petrov’u dinleyelim:

– Adıgey’e nasıl gelinir? En yakın uluslararası hava limanı nerededir?

– Ulaşım çok rahat; en yakın havalimanı Krasnodar’da. Zaten Adıgey’in sınırı havalimanındaki pistten geçer. Krasnodar ile Maykop arasında 110 kilometrelik bir mesafe var, arabayla 1,5 saatte ulaşılıyor. Eğer dağa çıkıp turistik tesislerde kalacaksanız Krasnodar’dan 2,5 saatte ulaşırsınız. Yerli halkı iyi tanıyabilmek, her yeri görüp iyi bir tatil yapabilmek için bir hafta gerekecek.

– Adıgey’de nerede konaklanır? Otel fiyatları nedir?

– 2 yıldızlı otelde konforlu bir oda fiyatı ortalama 65-85 dolar arasında değişiyor. Bu otellerin çoğu, ahşaptan yapılmıştır ve konforludur. Ailesiyle gelmek isteyenler için 5-10 odalı misafir evleri var… Bu evlerdeki oda fiyatları da 65 dolardan başlıyor. Adıgey’de iki kişilik bir ailenin konaklama, yemek ve tur paketi dâhil geçireceği bir günün fiyatı 115 dolardır.

Değerli dinleyenler, Adıgey yolculuğumuzun sonuna geldik… Aslında buna yolculuk bile denemez; çünkü Adıgey öylesine güzel ve dolu bir diyar ki, bir bölümde her şeyi anlatmak mümkün değil… İyisi mi, siz Adıgey için hazırlığınızı yapın ve anlatamadığımız güzellikler için yola çıkın…

Kaynak: Sputnik

 

 

Yazan Editör - Kas 20 2017. Kategori Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.