Kuzey Kafkasya Yazıları-9 (Ruslan Guaşo)

Şamil İGDE
Şamil İGDE
  • 01.10.2017
  • 1.728 kez okundu

Neredeyse herkesin, genç, boylu boslu, karizmatik, enerjik, “zor, zahmetli ve riskli işleri bize bırakmadan halledecek” bir süper kahraman beklediği bir zaman diliminde târih sahnesine çıktı Ruslan Guaşo.

Tıpkı kendinden önceki Abrekler gibi…

Akçe hesabı yapmadan.

Zorlamadan.

Üşenmeden.

Endâmında ve sözlerinde binlerce yılın acılarla, sevinçlerle, sürgünlerle, direnişlerle yoğrulmuş tarih mirâsını tüttüren gururlu duruşuyla, Çerkesya’da ve aslına bakılırsa genelde Kuzey Kafkasya’da yüzlerce yıldır süren Rus zulmüne karşı, süresiz açlık grevi kararı alarak, kocaman bir yürek taşıyan bedenini ölüme, şehâdete yatırdı.

Elisabeth Kübler Ross’un dediği gibi…

“Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar.”

Evet onlar oluşurlar… Acılarla, mücâdelelerle, gâlibiyetlerle, mağlubiyetlerle, iftirâlarla, hiç önemsemedikleri kuru sıkı pohpoh ve iltifatlarla, dirençle, irâdeyle, inançla…

Tıpkı Ruslan Guâşo gibi…

Ruslan ĞUAŞÖ

Çerkes halk önderlerinden Ruslan Guaşo (Türkçe’ye en yakın okunuşu Ğuâşö) Çerkes soykırımının 153. yıldönümü olan 21 mayıs 2017 târihinde, Çerkes soykırımı anısına bir konuşma yaptı ve dua etti. Bunun üzerine Soçi mahkemesi, hakkında bir dava açtı ve Çerkes-Şapsığ Konseyi eski başkanı Ruslan Guaşo’yu 10.000 Ruble para cezasına çarptırdı. İşgal yasasına göre Ruslan Guaşo izinsiz gösteri yapmıştı…

Ruslan Guaşo, istese bu para cezasını ödeyip, sessiz sedasız, dertsiz tasasız, Rus işgalcilere itiraz etmeden, sakin bir şekilde yaşamını sürdürebilirdi.

Ama öyle yapmadı. Ömrü mücadelelerle geçmiş bedenini, halkının onuru uğruna ölüme sundu… Ve Rus işgalcilere ve işbirlikçilerine şimdiden tarihe geçen öyle bir darbe vurdu ki, Ruslar ve işbirlikçileri bunu yüzlerce yıl unutamayacaklar.

Ruslan Guaşo 11 Eylül 2017 günü: “Bu açlık grevinin amacı; Benim şahsen de mensubu olduğum Çerkes toplumuna karşı uygulanan, adil olmayan hukuk uygulamalarını protesto etmektir.” Diyerek ölüme yattı.

O’nun bu çıkışı Çerkesya ve diğer Kuzey Kafkasya kökenli insanlar için fitilin ateşlenmesi gibi oldu. Kuzey Kafkasya’da ve Türkiye’de milyonlarca insan ona sahip çıktı ve şu günlerde ona destek için çığ gibi büyüyen başka açlık grevleri, Rusya’yı protesto gösterileri, çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kendisini yakından tanıyan bazı Çerkes büyükleri onun ölmesine razı olamadıkları için, iyi niyetle bazı ikna çabalarında bulunsalar da, Ruslan Guaşo asla geri atmayacağını, şahsında Çerkes halkının maruz kaldığı hukuksuzluk sona erene kadar mücadelesine devam edeceğini belirtti.

Açlık grevinin 12. Gününde, bir milletin binlerce yıllık onurlu tarihi dile gelmiş gibi, konuya çok uzak uzak insanları bile etkileyen şu sözleri söyledi Ruslan Guaşo:

“Damarlarımızdaki Çerkes kanı uyanıyor. Bizi ayağa kaldırdığında kimse ona karşı gelemeyecek. Ben arzuladığım şeyi elde ettim. Çerkes gururu dile geldi ve bizi ayağa kaldırdı, bir araya topladı!

Bu davaya kendisini adayan insanları öldürseniz de yoldan çıkaramazsınız. Ancak Çerkes halkının uğradığı haksızlıklara kayıtsız kalanları da düşman olarak görmemelisiniz. Sizin yolunuz bu değil.

Eğer bu yolda yürümek istiyorsanız daha fazla olmalısınız!

Ailelerinizin bilmediği, haberdar olmadığı şeylerden dolayı onları nasıl sorumlu tutabiliriz? Okudukları kitaplarda bu gerçekler yazılmadı. Anne babaları da bahsetmediler. Bu durumda sizler nasıl bu meseleleri biliyorsunuz diye sordular Çerkeslere.

Soydaşlarımızın ve ailelerimizin gerçekleri bilmeleri ve öğrenmeleri gerekmez mi? Bu gerçekleri öğrenmenin birçok yolu var.

Çerkes olarak bu dünyaya geldiyseniz, vatanımızda Çerkes olarak var olmanız gerekiyor!

Benim için endişelenen ve üzülen her nerede yaşayan Çerkes varsa, hepinize selam ediyorum. Sağ olun!

Eğer beni bu eylemden vazgeçirmek için iyi niyetle de yola çıksanız, lütfen yanıma gelmeyin!

Övgü ve iltifatlar ile bu eylemi sona erdirmemi isteyenlerden ricam yanıma gelmeyin, zira sizleri bu evden uğurlamak mecburiyetinde kalırım!

Sizleri de çok iyi anlıyorum. Endişeleniyor ve üzülüyorsunuz. Ancak tekrar rica ediyorum! Eylemi bırakmamı isteyecekseniz lütfen gelmeyin!

İsteğim şudur: Düşünelim! Düşünelim! Halkımızı bu fenalıklardan kurtarmak için…”

Ruslan Guaşo şu an açlık grevinde. Bedeni aç ve çoktan ölüm sınırını geçti.

Ve onun söylediği bu sözlerin üzerine aslında söylenecek çok söz yok. Daha fazlasını söylemeye uğraşmak orijinalite budalalığı, ukalalık, hadsizlik olur.

Görüldüğü gibi yoruma da gerek kalmıyor.

Tek şey kalıyor geriye…

Ruslan Guaşo’nun, son Abrek’in dediği gibi:

Düşünelim! Düşünelim! Halkımızı bu fenalıklardan kurtarmak için…

Halkımızı bu fenalıklardan kurtarmak için!

“Sen oradan kıracaksın zinciri ben buradan
bir gün mutlaka kavuşacak ellerimiz…” (Salih Mirzabeyoğlu – Aydınlık Savaşçıları)

Devam edecek…

Şamil İĞDE

[responsivevoice_button voice=”Turkish Female”]

Facebook ile yorum yapın:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *