Ruhun Şâd Olsun Abağba Bahadır

Mehmet İNANIR, Bahadır ÖZBAĞ, Aslan AKSU (Abhazya Cephesi)

Gürcistan’ın Abhazya’yı işgal girişiminde Türkiye’den Abhazya’ya geçerek vatan savunmasına katılan ve 20 Eylül 1993’te yaşanan çatışmalarda şehit düşen Kuzey Kafkasya’nın yiğit evlatlarından Bahadır Özbağ’ı (Abağba) ve şehit düşen tüm silah arkadaşlarını rahmet ve hasretle anıyoruz. Ruhu şâd olsun!

BEN ESKİŞEHİR’DEN ABAĞBA BAHADIR!

Ben Eskişehir’den Abağba Bahadır. Apsuva’yım. Dünyaya Apsuva olarak, Abhaz olarak geldim. Vatanım faşist Gürcü güçleri tarafından işgal edilince, üzerime vazife sayıp vatanımı savunmak için hemen buraya geldim.

Burası bizim anavatanımız, atavatanımız. Biz buraya gelirken, arkamızdan birtakım insanlar “bunlar askercilik oynuyorlar, Ramboculuk oynuyorlar” falan diye birşeyler söylemişler; biz bunları burada duyduk. Şahsen çok gücüme gitti. Ben devlet dairesinde çalışıyordum. Güzel bir geleceğim vardı. Dört milyon lira maaş alıyordum. Diğer arkadaşlarımın da işi gücü vardı. Türkiye’de kalsaydık, burada ölmezdik, sakat kalan arkadaşımız olmazdı. İşimizle geçinirdik, akşamları kahvede okey oynar sabah işe giderdik. Bir de güzel bir kız bulur evlenirdik. Bu imkanlarımız vardı ama içimiz rahat etmedi.

Buraya gelen insanlar, kendilerini buranın, bu toprağın bir ferdi kabul ettiler, o yüzden geldiler. Şu unutulmamalıdır ki, faşizm her zaman hüsrana uğramıştır. Gürcü faşizminin sonu da hüsran olacaktır. Burası anavatanımızdır, halkımızın kaderini kendimiz belirleyeceğiz.

Abağba Bahadır – Abhazya

 

Yazan Editör - Eyl 21 2017. Kategori Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.