Zelimhan Yandarbiyev

Cahar Dudayev liderliğinde başlayan Çeçen bağımsızlık mücadelesinin ideologu, fikir babası, sanatçısı, devlet başkanı ve askeridir.

12 Eylül 1952 yılında Kazakistan’da sürgünde doğdu. Mücadelesine, liderine ve halkına her zaman sadık kaldı. Kimi zaman meydanlarda halkın arasında gösterilere, kimi zaman askerlerinin arasında çarpışmalara katıldı. Cahar Dudayev’in şehadeti üzerine Çeçen İçkerya Cumhuriyeti 2. Devlet Başkanı oldu. Daha sonraki seçimlerde devlet başkanlığına Genelkurmay Başkanı Aslan Mashadov seçildi.

Dünya O’nu, Rusya Devlet Başkanı Boris Yetsin’e bürokrasi ve nezaket dersi verdiği barış görüşmelerindeki duruşuyla hafızasına ve yüreğine kaydetti. İleriki yıllarda, Emirlikçilerin mücadele saflarında başlattığı ayrılıklar nedeniyle Katar’a geçti ve orada yaşamaya başladı.

“Vatanım, sana ihanet ettiğimi duyarsan beni düşman bil ve yok et!
Halkım, seni sevmediğimi görürsen lanetle beni…”

Diyen büyük mücadele adamı, 13 Şubat 2004 tarihinde, Katar’da Rus ajanları tarafından düzenlenen bombalı bir saldırı neticesinde şehit oldu. Allah şehadetini kabul etsin.

Yazan Editör - Şub 13 2017. Kategori Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.