22 Mayıs 2006 Başkaldırmaları

Elyar MAKUYİ
Elyar MAKUYİ
  • 21.05.2018
  • 594 kez okundu

22 Mayıs 2006 Güney Azerbaycan Başkaldırmaları

12 Mayıs 2006 yılında İran’ın devlete bağlı gazetesi olan İran adlı Gazetesi, Türklere büyük bir hakarette bulunup, Türkleri hamam böceğine benzeterek karikatür yayınladı.

Güney Azerbaycan Türk halkı bu hakareti duyar duymaz, 80 yıldan fazla Pehleviler ve Devrimcilerin asimilasyon siyaseti, hakaretleri, aşağılamaları ve ayrıca ülke yatırımlarında Türk bölgelerine ayrımcılık yapılmaları göz önünde bulunarak ilk önce Urmiye ve Tebriz üniversitelerindeki öğrenciler başkaldırıp protestolar yaptılar. İran’ın başka şehirlerinde, üniversitelerinde protestolar devam etti.

Büyük ve çok kalabalık olan başkaldırmalar, Güney Azerbaycan’ın tüm şehirlerinde gerçekleşti. İlk önce Hoy, sonrasında Tebriz, Urmu, Erdebil, Zencan, Sulduz, Tahran, Marağa, Marand ve birçok farklı şehirde büyük çapta devam etti. Otuz milyona yakın Türk halkı şehir meydanlarına inerek Türklüklerini ve varlıklarını korudular. “Haray haray ben Türk’üm” diye haykırdılar.

GAMOH yönetim kurulu üyeleri ve mensuplarının yanı sonrası diğer milli eylemciler Güney Azerbaycan şehirleri ve şehir meydanlarında halkın yanında olarak bu başkaldırmaları yönlendirdiler.

Türk milleti bu başkaldırmalarda 150’den fazla kayıp ve şehit verdi. 5 bine yakın insan gözaltına alınıp, çok aşırı işkencelere maruz kaldıktan sonra uzun hapislere çarptırıldılar.

Güney Azerbaycan Milli Oyanış Harekatı Başkanı Sn. Dr. Mahmutali Çehreganlı aynı günlerde Türkiye medyalarında halkımızın sesini duyurmaya çalışsa da, Türkiye Devleti, İran rejiminden gelen nota üzere kendilerini sınırdışı edip Azerbaycan’a göndermişlerdir. Orada ise Azerbaycan Devleti Sn. Dr. Çehreganlı’yı sınırdışı ederek ABD’ye göndermiştir. Hala bu giriş yasakları devam etmektedir.

2005-2006’te GAMOH Urmiye Üniversitesi teşkilat başkanı görevindeydim, şahsım ise Mayıs 2006 başkaldırmalarının başlangıcında Urmiye Üniversitesinde ilk hareketi arkadaşlarımla birlikte başlattık. Ancak 23 Mayıs’ta gözaltına alınıp, ağır işkencelere maruz kaldık.

O günleri unutmadık ve unutmayız.

Maelesef İran’da Facebook, Youtube ve diğer sosyal şebekeleri yasak olduğu için, o zaman Güney Azerbaycan Türk halkının sesi gerektiği kadar uluslararası, özelikle Türk Dünyası’nda duyulmadı, ama Güney Azerbaycanlılar buna bakmayarak duşmana karşı savaşlarını devam ettirerek haklarını savundular.

Hareketimizin güçlü ve devamlı olması diliyor, Mayıs 2006 başkaldırmalarında büyük etkisi olan GAMOH Teşkilatı birinci Başkan yardımcısı Şehit Amani ve şehit Caferzade, şehit Baxtaver ve diğer şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Elyar Makuyi
GAMOH Genel Başkan Yardımcısı

 

Elyar MAKUYİ

Güney Azerbaycan Milli Oyanış Hareketi GAMOH’un Genel Başkan Yardımcısı. Ülkü Ocakları İstanbul İl Yöneticisi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *