Kaç Santimdir Gazi Olmak?

Hüseyin KARYAĞDI
Hüseyin KARYAĞDI
  • 08.04.2018
  • 1.565 kez okundu

Kurullarda santim santim ölçtüler yaralarımı; uzun uzun tartıştılar kaybolan uzuvlarımı…

Sahi, vatan kaç santime denk geliyordu?

Ülkenin bütünlüğü için dua eden, çalışan ve bu uğurda kan akıtan yüve Türk ırkının erlerine selam olsun!

Her fırsatta hatırlatıyoruz ya hani; yüce Türk Devleti’nin bize bahşettiği en büyük onur ve şeref, binlerce yıllık Ordu-Millet geleneğimizin kıyafeti olan, asker üniformasıdır. Bu üniformayı giyerek, askerliği, can pahasına meslek olarak yapmak, bizim de ortak olduğumuz bu onur ve şerefin kaç mislidir varın siz hesaplayın.

Ve konuya girecek olursak…

Vatanın bölünmez bir bütün olarak kalabilmesi için, yurt içinde yurt dışında can siperane vazife yapıp, vatan uğrunda kol bırakan, bacak bırakan yiğit kahramanların, şüphesiz en büyük onurudur gazilik mertebesi. Ve bu kahraman, gözü kara adamların madalyasıdır bu mertebe.

Ya devlet olarak, bu fedakarlığın karşılığında yapılması gerekenler?

Ben ülkemi karşılıksız olarak sevdim, devlet başımı okşasa yeter…

Peki, gazi olduğunuz halde, resmi olarak ta gazi statüsüne sahip olabilmeniz için gereken yeterlilik raporunu alamazsanız ne olur hiç düşündünüz mü?

Eğer vücudunuzdan kopan parçalarınız bir kurulda santimle ölçülüp, gaziliğe yetersiz denilmişse ve üzerinizdeki üniforma alındıktan sonra sivil hayatta çalışamıyorsanız, evinize ekmek bile götüremez, varsa çocuğunuzun yüzüne bakamazsınız; hep bir yanınız eksik, bir yanınız hep acıdır.

Ha şu da var.

Eğer vücuttan kopan parçaların santim hesaplarıyla gazilik ve ekonomik bedel hesapları yapılacaksa kurullarda; vatan için vücudunu feda etmiş adamın bir santimine karşılık dünya serveti bile yetmez.

Mesele; onların sayesinde rahat rahat okullarına gidiyor birileri.

Mesele; onların üzerinden ve bol keseden ahkam kesiyor birileri klavye başlarında.

Mesela sen.

Onların sayesinde hür bir insan olarak yaşıyorsun.

Onların sayesinde onurun ve şerefin korunuyor.

Söyle bakalım; yürek mi ağır basar, santim mi?

Ne demeli?

Bir parmağın kopması gazilik için yetmez, iki parmağın kopmalı. O da yetmez kolun kopmalı. O da yetmez sadece nefes alabilmelisin mi?

Bu ülkede, bir yandan gazilerin gazi olabilmesi için kopan vücut parçaları santimle ölçülürken, öte yandan kimler gazi oldu ve neler ikram edildi…

Dönüp baktığında yağma düzeninin… Neyse…

Konu gazilerin yaşadıkları bazı problemler… Dağıtmayalım…

Gazilerin, gazi sayılabilmeleri için elbette birtakım işlemler gerekecektir, buna diyecek sözümüz yok. Ancak, vücudu zarar görerek askerlik mesleğini yapamayacak duruma gelen bir askerin, kopan organlarıyla ilgili değerlendirmeler, mercimek tartan bakkal gibi, santim ve ağırlık ucuzluğundan kurtarılmalıdır.

Her gün bilmemkaç tane KHK’nin çıktığı güzel ülkemizde, bu problem de bir KHK ile anında çözülebilir ve çözülmelidir. Böylece, bu ülke için canını ortaya koyan insanlar daha güzel günlere uyanırlar. Onların çocukları da vatan ve milletlerine bağlı olur. Turan kokulu, vatan bakışlı nesiller kurumaz.

Kurullarda santim ile yara ölçen doktorun, belki ayağı hiç toprağa bile değmedi, mermi nedir bilmiyor; o merminin ateşe dönüp, kurşun olup, bir bacağı parçalama hızı hakkında hiçbir düşüncesi bile yok. Böyle bir derdi veya düşüncesi hiç olmayacak. Ama kurullarda, bacağı parçalanmış adamların yaralarını santim ile ölçüp, gazi sayılıp sayılmamaları gerektiğine karar verecekler.

Kurşun yarasından daha acı…

Beyim!

Bu aziz vatana, gözünü kırpmadan emek veren, el veren, ayak veren, parmak veren, vücutlarından parça veren yiğit vatan evlatlarına sahip çıkalım.

Onların hiçbiri, “parmağın ucundan biraz verelim de gazi olup maaş alıp yan gelip yatalım” diye asker üniforması giymedi. Bu santim hesapları, Türk Milleti’nin her ferdinin vicdanını sızlatmaktadır bilesin.

Ve son sözüm gazilere:

Var olan onur ve şerefi gazilikle taçlanmış olan sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Allah sizden razı olsun. Yaşamakta olduğunuz mide bulandırıcı bürokratik sorunların bir an önce son bulmasını dilerim.

Türk ırkı sağolsun.

Hüseyin KARYAĞDI

 

Güvenlik uzmanı. Uzun yıllardır güvenlik sektöründe uzman olarak hizmet vermektedir. Öztürkler internet sitesinde yazıları yayınlandı. Evli ve 2 çocuk babası. Kafkas kökenli bir aileye mensup ve Sivas’lı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *