Kerkük’te Türkmen Olmak

Hüseyin KARYAĞDI
Hüseyin KARYAĞDI
 • 22.01.2018
 • 1.235 kez okundu

Ne zor bilir misin Kerkük’te Türkmen olmak?

Kerkük resmî olarak Bağdat yönetimine bağlı olsa da, yüce Türk milletinin asli unsurlarındandır. Ama bu coğrafya, kimin eline geçti ise vay geldi Türkmen kardeşlerimin başına.

Araplaştırma ile başlayan zulüm, günümüzde Kürtleştirme işkencesine dönüştü. Bir referandum saçmalığı aldı başını yürüdü. Neymiş efendim?

Çocukluk rüyası imiş.

Bu yola başlar falan filan konulmuş…

Sokağın sümüklü oğlanı gibi kayboluşu geliyor insanın aklına…

Yetmiş yılı aşkın süredir bir başına bırakılmış Türkmeneli.

Kerkük, asırlardan beri Irak Türkmenlerinin bu coğrafyadaki Türk kültürünün merkezidir.

Saddam Hüseyin de el atmış can Kerkük’e. Türk kimliğini ortadan kaldırmak için bir çok yerleşim yerinin ismini Arapça olan isimlerle değiştirmiş. Kerkük Kalesi ve onlarca Türkmen köyü yok edilmeye çalışılmıştır. (Turgut Özal hükümeti uzaktan izlemiş, Kürtlere Türkiye kapısını açarken gösterdiği özeni göstermemiştir) Türkmenler Irak’ın güneyine ve farklı illerine zorunlu göçe zorlanmışlardır. Dönemin hükümeti hem kör, hem sağır olmalı ki görmemiş ya; kardeş feryadını da duymamış.

İşgal güçleri Amerika ve İngiltere’nin, Irak’a girdiklerinde ilk işleridir;

Kerkük’te tapu ve nüfus kayıtları yakıldı. İlk başta bir anlam ifade etmedi insanlara. Her taraf yağmalandı. Türkmen şehri Kerkük’e 700.000 Kürt planlı programlı şekilde, kamyon kamyon taşındı. Saddam Hüseyin döneminde Araplar ve Kerkük petrol şirketi çalışanları için yapılan sosyal tesislere, devlet dairelerine ve hatta Kerkük stadyumundaki soyunma odalarına yerleştirildiler.

Sözde göçmen kanunu ile devletin tüm imkanlarını bunlara seferber ettiler. Üstüne bir de Kürt milliyetçisi Necmettin Kerim vali olarak atandı. Dün çadırda yaşayanlar konut sahibi yapıldılar. Kamyonlarla taşınan Kürtlere sahte Kerkük nüfus kartları basıldı. Gıda karnesi verildi ki bu karne her Iraklıda mutlaka olması gereken belge, bu belge olmadan devlet dairelerinde işlem yapılamıyor. Bu çadır fareleri Kerkük’e yerleştikten sonra Kürt partiler türedi birer birer. Tabii onun da sebebi vardı; devlet bu partilere para yağdırıyordu.

Yeni Kürt mahalleri hortladı birden; hemde dumanlar tüten doğal gaz tesislerinin dibinde.

Varın siz düşünün bir kentin yapısı ile nasıl oynandığını.

Çadır farelerine yapılan para yardımları, kayırmalar, kollamalar, tecavüz evlerinin oluşmasına zemin hazırladı sonra. Devlet dairelerinde Kürtler görevlendirildi Türkmenler üzerine psikolojik baskı yapılması amacıyla… Irak Türklerinin binlerce yıllık varlığı, her daim tehdide açık olacak bu işgal politikası ile.

BAAS rejmi 35 yıl baskı yapmış, o yetmemiş kuduzun teki gelmiş…

Unuttukları şey; Türk esir olmaz…

Erşad Salihi’nin yoğun çabası inkar edilemez. Oradaki varlığın sebebidir.

Ne zor bilir misin Kerkük’te Türkmen olmak?

Hüseyin KARYAĞDI

Güvenlik uzmanı. Uzun yıllardır güvenlik sektöründe uzman olarak hizmet vermektedir. Öztürkler internet sitesinde yazıları yayınlandı. Evli ve 2 çocuk babası. Kafkas kökenli bir aileye mensup ve Sivas’lı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Atilla yurtsever dedi ki:

  Sayın huseyin karyagdi öncelikle yillardir üzerimizde kanayan kardeş yaramizi ve bu yarayi sürekli deşen emperyalist ve ülkemizdeki dahil bütün isbirlikcilerinin demokrasi ve özgürlük adı altinda ordaki kardeşlerimizin nasil asimile edildigin daha bir siyasi yorumla dile getirdiniz ve yüreklerimizi daglayan bir dilde anlattiniz cok tesekkur ederim saygilar.TANRI TÜRKÜ korusun

  1. Hüseyin Karyağdı dedi ki:

   Eyvallah kardeşim

 2. Gökhan dedi ki:

  Güzel yazı. Yüreğine sağlık.

  1. Hüseyin Karyağdı dedi ki:

   Sağolasın kardeşim

  2. Hüseyin Karyağdı dedi ki:

   Eyvallah kardeşim

 3. Enes Karaman dedi ki:

  Yuregıne SagLık abi

  1. Hüseyin Karyağdı dedi ki:

   Eyvallah kardeşim

 4. FATİH ÇOBAN dedi ki:

  ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK ABİCİM

  1. Hüseyin Karyağdı dedi ki:

   Eyvallah kardeşim SAĞOLASIN

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *