Rusya: “Kürtlerin Haklarına Saygılı Olunmalı”

Rusya’dan Kerkük açıklaması geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Bağdat ile Erbil arasındaki tüm sorunların barışçı yollardan çözülmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi. Peskov, basın mensuplarının Rusya’nın arabuluculuk yapıp yapmayacağı sorusuna, “Moskova, Bağdat ile iyi ilişkileri destekliyor. Irak ile önemli bir ticaret hacmine sahibiz. Bunun yanı sıra Iraklı Kürtlerle de tarihsel olarak sıcak ve dostane ilişkilerimiz var. Rusya, hem Irak’la hem de IKBY ile olan ilişkilerini önemsiyor” yanıtını verdi.

Sputnik’in haberine göre, Peskov açıklamasında ‘Rusya’nın Bağdat ile Kürtler arasındaki tüm sorunların Irak’ın toprak bütünlüğü esas alınarak diplomatik araçlarla ve barışçıl yollardan çözülmesinden yana olduğunu’ söyledi; ‘Kürtlerin meşru haklarına ve çıkarlarına saygı gösterilmesi gerektiğinin’ altını çizdi.

Gazete Duvar

 

Yazan - Eki 16 2017. Kategori Gündem, Orta Doğu, Rusya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler