Türk Silahlı Kuvvetleri Sınırı Geçti

Türk askeri keşif timinin konuşlandığı Şeyh Bereket bölgesi

Türkiye’nin İdlib operasyonu kapsamında düğmeye basmasının ardından Reuters, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Türk ordusuna mensup bir askeri timin, YPG’nin kontrolündeki Afrin’i gören tepeye kadar gittiğini bildiriyor.

Çatışmasızlık bölgesi ilan edilen Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e harekât başlatıldığını resmen duyuran Türkiye, sınırın diğer tarafına keşif timleri gönderdi.

Reuters haber ajansının Suriyeli bir muhalif komutana dayandırdığı bilgiye göre, keşif timi Şeyh Bereket Dağı’na kadar gitti. Söz konusu dağ, hem Halep hem de Afrin’i tepeden gören bir konuma sahip.

Reyhanlı’dan İdlib’e giren askeri araçların taşıdığı heyetin, Afrin sınırını muhalif gruplardan devralmayı görüştüğü ileri sürülüyor.

Şeyh Bereket Dağı’nda çekilen bir fotoğraf, sosyal medyada paylaşıldı.

Yerel kaynaklar ayrıca, Türk ordusuna ait insansız hava araçlarının Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki bölgede uçtuğunu bildiriyor.

Altınözü’nün karşısındaki Armanaz’da da muhalif gruplar ile Heyet Tahrir Şam üyelerinin çatıştığı bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü “Fırat Kalkanı Harekatı’yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” diyerek askeri adımı duyurmuştu.

Operasyonda ilk adımı Fırat Kalkanı Harekâtı’nda da yer alan Hamza Bölüğü atmış ve İdlib’e girmişti. Operasyonun amacı, terör gruplarını bölgeden çıkarmak.

Türkiye, Rusya ve İran, İdlib’de çatışmasızlık anlaşmasına varıldığını geçen ay duyurmuştu.

Mart 2015’te tamamen muhaliflerin kontrolüne giren İdlib, bugüne kadar farklı gruplar tarafından yönetildi.

 

Yazan - Eki 9 2017. Kategori Dış Politika, Gündem, Orta Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler