Çöl Aslanı’nı Rahmetle Anıyoruz


Libya’da işgalci İtalyan güçleri karşısında yürüttüğü bağımsızlık direnişiyle, dünya çapında bir hürriyet sembolüne dönüşen “Çöl Aslanı” lakaplı Ömer Muhtar’ın, 16 Eylül 1931’de işgalci İtalyan askerleri tarafından idam edilişinin üzerinden 86 yıl geçti.

Dönemin Türk subaylarının desteklediği Senusi Hareketi içinde tarih sahnesine çıkan ve tarihi misyonunu üstlenen Şehit Ömer Muhtar, 1899 yılında Çad’da Fransızların sömürge ve misyonerlik çalışmalarına karşı silahlı mücadele verdi ve işgal ordularını çöllerde defalarca hezimete uğrattı.

Allah, vatan ve millet bağlılığından hiç sapmayarak, işgal ordularına karşı muhteşem bir direniş sergileyerek “Çöl Aslanı” olarak anılan Ömer Muhtar, ilerlemiş yaşına rağmen İtalya’ya karşı 22 yıllık mücadelesi boyunca birçok işgal valisine asla unutamayacakları mağlubiyetler yaşattı.

İşgal valilerinin kendisine defalarca yaptıkları işbirliği ve yüksek miktarda para ve makam tekliflerini her seferinde reddeden Çöl Aslanı, şehit edilmeden önce şu unutulmaz sözü söyleyerek ve kendinden sonraki nesillere örnek olacak onurlu bir hayat hikayesi bırakarak şehit edildi ve baki aleme göçtü:

“Biz asla teslim olmayız. Ya kazanırız, ya ölürüz. Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. Bana gelince, ben cellâtlarımdan daha uzun yaşayacağım.”

 

Yazan - Eyl 16 2017. Kategori Afrika, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler