Tehditler Artık En Üst Seviyede

Kuzey Kore ve ABD arasında bir süredir yaşanan gerilim, devlet başkanlarının ve sözcülerinin, birbirlerini nükleer silahlarla vurma tehditlerine kadar yükseldi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’un, Kuzey Kore’yi “dünyada görülmemiş bir gazap yaşayacaklar” tehdidine cevap veren Kuzey Kore yönetimi, ABD’ye bağlı Guam adasını “4 nükleer bombayla 12 dakikada yok etmeyle” tehdit etti.

Kuzey Kore ve ABD adına konuşan yetkililerin tümü, kullanabilecekleri silahların tümünün hedeflerine kilitli olarak hazırda bekletildiğini de ayrıca açıkladılar. Bölgenin etkili güçleri olan Çin ve Rusya devletleri ise bu restleşme ve tehditleşmelere karşı henüz siyasi bir girişimde bulunmadılar. Ancak Çin’in, Çin Denizi’ne giren ABD savaş gemileri hakkında henüz bir açıklama yapmaması, Çin yönetimin Kuzey Kore’yi desteklemediği mesajı olarak değerlendiriliyor.

Asya’da gerilim hızla yükselip, tehditler olabilecek en üst perdeden yapılırken, ABD Devlet Başkanı Donald Trump, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı son açıklamada “Kuzey Kore akılsızca hareket ederse askeri seçenekler tamamen gündemde, atışa hazır ve hedef kilitli. Umarım Kim Jong Un başka bir yol bulur” diyerek savaş mesajlarına bir yenisini daha ekledi.

 

Yazan - Ağu 11 2017. Kategori ABD, Global, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler