Cihat Özbolat Neden 22 Yıldır Tutsak?

Cihat ÖZBOLAT

Cihat Özbolat, 1995 yılında tutuklanarak cezaevine konulduğunda, hakkındaki suçlama, aynı mahalleden bir iki arkadaşıyla (ki onlardan biri 15 Temmuz’da şehit düşen Halil Kantarcı’dır) Kağıthane’de, Ramazan’da içki satışı yapan bir birahanenin camlarını taşla kırmak ve ayrıca iki tane de bombalı eylem iddiasıdır.

Bu suçlamalarla girdiği cezaevinde başlayan yargılama sürecinde, aynı dosyada birleştirilerek yargılanan toplam 7 kişilerdir. Cihat, 1995 yılının ortalarında tutuklandıktan sonra normal şartlarda sadece bir kaç kez duruşmaya çıkabilmiş, bu duruşmalar da, “delillerin toplanmasına ve tutukluluk halinin devamına” kararları okunarak geçiştirilmiştir.

Cihat’ın yargılanması devam ederken, üzerine atılı 2 bombalı eylem hakkında mahkeme tarafından eylemlerin gerçekleştiği iddia edilen polis karakollarına yazı yazılarak iddianamedeki bombalı eylemler sorulmuş, polis karakolları ise mahkemeye gönderdikleri resmi cevaplarında, herhangi bir tarihte iddianamedeki bölgelerde bombalı eylem yaşanmadığı cevabını vermiştir. Karakolların mahkemeye gönderdikleri cevap, Cihat Özbolat’ın daha önce mahkemeye verdiği ifadeleri doğrulamaktadır. Çünkü bahse konu bombalı eylemler, sadece işkenceyle imzalatılmış bir kaç kağıt parçasında geçmektedir ve gerçekte bu eylemler hiç olmamıştır. Ailesi dahil herkes bu resmi yazışmalar neticesinde Cihat’ın tahliye edilmesine kesin gözüyle bakmaktadır ama öyle olmayacaktır.

Cihat’ın cezalandırılmadan önce çıkabildiği son duruşma olaylı geçmiştir. Birlikte mahkemeye çıktıkları (o dönem cezaevindeki İBDA bağlılarının ağabey dediği) Kazım Albayrak isimli şahsın planı ve tertibiyle Cihat, Halil ve diğer sanıklar mahkeme heyetiyle kavga etmişler, bu kavga nedeniyle de, sanıkların bir daha duruşmalara çıkarılmaması kararı verilmesi sebebiyle Cihat, ceza alacağı 28 Şubat darbesi haftasına kadar duruşmalara çıkamamış ve savunma yapamamıştı.

Mahkeme heyetiyle yaşanan bu kavga esnasında, cesur ve pervasız tabiatı nedeniyle sivrilen ve göze batan Cihat, 28 Şubat darbesinin gerçekleştiği hafta görülen duruşmada azmettirici kanaatine varılarak 33 yıl 33 ay hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. Cezalandırılma süreci de karışık geçti Cihat’ın. Önce 33 yıl, sonra idam, sonra 36 yıl… Bozulup geri gelen, geri geldikçe yeniden ağırlaşan bir garip dosyaydı Cihat’ın dosyası.

Neticede, aynı dosyada yargılandıkları herkes çıktı. Arkadaşlarından Halil, 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de şehit düştü. Şehit düştüğü için yargılandığı davadan beraat etti Halil… Ama Cihat yine içeride unutuldu… Duruşma günü mahkeme heyetiyle kavga edilmesini tertipleyen Kazım isimli şahıs ta yıllar önce çıktı… Ama Cihat yine çıkamadı ve hapishanede, karakolların “böyle bir bombalı eylem olmadı” yazısına rağmen, olmayan eylemlerin suçlusu olarak cezaevinde 22 yıldır zulüm görüyor. 28 Şubat dönemi davalarından bazıları hakkında yeniden yargılama kararı verilse de bu hak Cihat’a henüz verilmiş değil. İleride ne olur, belli değil.

CİHAT ÖZBOLAT KİMDİR?

Kafkas kökenli Dağıstan muhaciri Lezgi bir ailenin oğludur. Metris cezaevine tutuklu olarak getirildiğinde 18 yaşındaydı. Kesintisiz olarak 22 yıldır bir çok F Tipi cezaevinde zulüm görmüştür. Aynı davadan yargılanan herkes serbest kalmıştır ama nedense Cihat lehteki bütün delil ve durumlara rağmen DGM tarihinde görülmüş belki de en saçma ve trajikomik gerekçelerle en ağır cezalara çarptırılmıştır.

 

Yazan - Ağu 3 2017. Kategori Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler