Abdülhamit Damollam Şehit Düştü

Abdülhamit Damollam (Ortada)

Doğu Türkistanlı alim Abdülhamit Damollam, tutuklu bulunduğu Çin zindanlarında işkence ve zulüm altında şehit düştü.

Çin işgal yönetiminin Kaşgarlı ünlü dini alim, Kaşgar Tokkuztaş Orda arası (Saray arası) Mescidi imam hatibi, vaiz ve eğitimci ve cemaat önderi Abdulhamit Damollam’ın tutulduğu hapishanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Özgür Asya Radyosu’nun bildirdiğine göre yıllardan beri işgal polislerinin takip ve gözetiminde evinde tecrit edilmiş iken, 01 Nisan 2017’de çıkarılan Aşırı Dinciler ve Terörle Savaş yasasından sonra ailesi ile birlikte tutuklanarak hapishaneye konulduğu, daha sonra tutulduğu hapishanede kendisine yapılan baskı, zulüm ve işkencelere dayanamayarak hastalandığı ve daha sonra kaldırıldığı hastahanede vefat ettiği bildirildi.

Sosyal medyada Damollam’ın vefatı ile ilgili paylaşılan bilgilere göre 80 yaşında olan merhumun sağlığının, tutulduğu hapishanede bozulduğu ve kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere cevap vermediği ve bir hafta önce vefat ettiği öne sürüldü.

Merhum Abdulhamit Damollam’ın vefatı ile ilgili onun İstanbul’da yaşayan yakınlarından Hoşur(Aşir) Seley’in ifadesi şöyle: “ Kendisi uzun süredir hapiste olduğu için telefonla haberleşmemiz mümkün olmadı. Biz kendisi hakkındaki bilgileri İstanbul’a gelen Kaşgarlı yurttaşlarımızdan öğrenmeye çalıştık. Kendisi, eşi, oğulları ve 9 aylık bebeği olan gelini ile birlikte ailece tutuklanarak gözaltına alınarak hapsedildiği bilgisini aldık. Hatta kendisinin “geçmişte işlediği suçları” itiraf etmesi için” 9 aylık torununun annesini emmesine izin verilmediği ve hatta annesinden alınarak başka yere götürüldüğü şeklinde dehşetli haberler de mevcut” şeklinde konuştu.

Çin, Abdulhamit Damollam’ın Vefat Haberine Sansürleyerek Gizliyor

80 yaşında iken ailesi ile birlikte hapsedilen ve kendisine yapılan baskı ve işkencelere dayanamayarak vefat ettiği belirtilen Din bilgini,Eğitimci ve Kaşgar halkının çok itibar ettiği ve sevdiği Abdulhamit Damollam’ın ölümü ile ilgili haberlere Çin yönetiminin katı sansür uyguladığı, bu nedenle sağlıklı haber alınamadığı bildiriliyor. Ancak haberler, Damollam’ın vefatının kesin olduğu yolunda.

Kaynak: Uygur Haber ve Araştırma Merkezi

 

 

Yazan - Haz 19 2017. Kategori Asya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir Özel Haber, Yorum ve Makaleler